Megdöbbenéssel vette tudomásul a chawtoni Jane Austen Múzeum személyzete, hogy egyre többen helyezik el szeretteik hamvait az épület kertjében, a vezetés pedig úgy döntött: véget vet a gyakorlatnak.
"Megértjük, hogy Jane Austen sok rajongója szeretné, ha hamvait itt helyeznék örök nyugalomra, de ezt nem engedhetjük meg. Látogatóinkat és a kertészünket is zavarja az emberi maradványok látványa, ráadásul ez a kertnek sem tesz jót" - írta nyílt levelében a múzeum vezetője, Louise West.
A ház környékén eddig három-négy emberi hamvakból álló kupacra bukkant a kertész, amelyeket titokban rejthettek el az írónő néhai rajongóinak szerettei.
"Gondolom, olyasvalakik hamvai voltak, akik nagyon szerették Jane-t, és arra kérték hozzátartozóikat, hogy vigyék oda a maradványaikat, ám ez szerintünk egyáltalán nem helyénvaló. Ha ez legalább jót tenne a talajnak, nem bánnánk, de a hamvaknak egyáltalán nem táplálja azt" - tette hozzá Louise West.
Jane Austen 1803-ban, 33 évesen költözött a hampshire-i Chawtonban álló házba, ott írta, illetve javította regényeit, például a Büszkeség és balítéletet vagy az Emmát. Az írónő apja halála után nyolc évig élt a most múzeumnak helyt adó épületben anyjával és testvérével.
1817-ben az akkor már súlyos beteg Austen Winchesterbe költözött, hogy közelebb lehessen orvosához. Hat héttel később elhunyt. Életének, munkáinak szakértője, Kathryn Sutherland szerint az írónő örülne, ha tudná, hogy rajongói ily módon tisztelik emlékét.