Emberöléssel is megvádolhatják az amstetteni rémet

InfoRádió / MTI
2008. szeptember 3. 18:35
Újabb vád lehetőségét veti fel az "amstetteni rémként" emlegetett Josef Fritzl ellen az a szakértői vélemény, amely szerint megmenthető lett volna a férfi egyik, saját lányától született gyermeke, ha időben megfelelő orvosi kezelésben részesül.

A News című hetilap csütörtöki számában megjelenő, de már szerdán előzetesen ismertetett tudósítás szerint a szakvéleményt egy osztrák neonatológus - újszülöttekkel foglalkozó orvos - készítette. Ennek alapján mulasztásból elkövetett emberöléssel is vádolhatják a jelenlegi állás szerint személyes szabadság megsértésével, kényszer alkalmazásával, nemi erőszakkal és vérfertőzéssel gyanúsított, hetvenhárom éves amstetteni mérnököt.

Fritzlnek, aki a háza pincéjében huszonnégy éven át fogságra és vérfertőző viszonyra kényszerítette lányát, a ma negyvenkét éves Elisabethtől hét gyermeke született. Az egyik csecsemő - egy ikerpár tagja - három napos korában azonban megbetegedett és meghalt, holttestét a férfi állítólag egy kályhában elégette.

A News úgy tudja, hogy a szakorvos azokra a tünetekre alapozta a véleményét, amelyeket Elisabeth elbeszéléséből ismerhetett meg. Eszerint az újszülött már betegen jött világra, komoly légzési problémái voltak, amelyek óráról órára súlyosbodtak.

A neonatalógus úgy ítélte meg, hogy a tünetekből még egy laikusnak is fel kellett volna ismernie, hogy a csecsemő nagyon beteg, életveszélyes állapotban van. Az életét azonban meg lehetett volna menteni, ha időben megfelelő orvosi kezelést kap - hangzik a szakértői vélemény.

Elmaradt az iskolakezdés

A segítségnyújtást azonban Fritzl elmulasztotta. Ha az emberölés is bekerül a vádpontok közé, akár életfogytiglani börtönbüntetéssel is sújtható.

Sajtóértesülések szerint bár nagyon szerette volna, mégsem tudta a többi ausztriai nebulóval egy időben megkezdeni hétfőn az iskolát az a három Fritzl-gyerek - a 15 éves Lisa, a 14 éves Monika és a 12 éves Alexander -, aki korábban normális életet élt a nagyszülők mellett, egyebek között iskolába is járt. A halasztást biztonsági okokkal magyarázták, állítólag akkora volt az "érdeklődés" a megjelenésük iránt.

A bűnügy kipattanása óta a hatóságok teljesen elszigetelték a családot a külvilágtól - leginkább a tolakodó sajtótól -, és saját érdekükben az Amstetten-Mauer-i idegszanatóriumban őrzik valamennyiüket.

A három gyerek így csak később folytathatja a tanulást - bizonyosan más néven és más iskolában.