Halakkal igyekeznek fékezni a szúnyoginváziót

Infostart
2008. június 11. 05:30
Halakkal etetik fel az elárverezésre váró házak takarítatlan medencéiben tenyésző szúnyoglárvákat Kaliforniában. A rovarok irtása létfontosságú, hiszen fertőzést terjeszthetnek.

Egy hal, a szúnyogirtó fogasponty segíthet megszabadulni Kalifornia államnak a szúnyogok jó részétől. A halakat a kártevőirtással foglalkozó szakemberek elárverezésre váró házak takarítatlan medencéibe telepítik, ahol aztán felfalják az ott tenyésző rovarlárvákat.

A szúnyogok a potenciálisan halálos kórokozót, a nyugat-nílusi vírust hordozhatják és adhatják át az embereknek és a lovaknak. A betegség korán megjelent Kaliforniában: tavaly ilyenkor még csak kilenc ember fertőződött meg a kórral, idén már ennél is több, az emiatt elpusztult madarak száma pedig megnégyszereződött.

Csak Los Angeles megyében körülbelül 4 ezer olyan otthon áll üresen, amelynek kertjében van medence, a szakértőknek pedig további több tízezeret kell átvizsgálniuk, hogy megállapíthassák, melyiknek vizében tenyésznek szúnyoglárvák.

A kártevő-mentesítésért felelős szakemberek a legtöbbször egy zsáknyi szúnyogirtó fogasponttyal érkeznek a fertőzött házakhoz, a nőstények ugyanis naponta több száz szúnyoglárvát pusztítanak el.

A halfajt az 1900-as években telepítették be az Egyesült Államokba, éppen a szúnyogok miatt, és amikor csak lehet, ezeket használják a rovarirtó szerek helyet. A természetben ugyanakkor maguk is kártevőknek számítanak, hiszen agresszíven elfoglalják más, honos fajok élőhelyét.