A városi tanács ugyanis - elsőként az országban - , betiltotta a kényszertömött libák és kacsák megduzzadt májából készült csemege árusítását.
A tilalom hatására azonban polgári engedetlenségi mozgalom indult, és még az olyan éttermek is libamáj tartalmú ételeket tettek az étlapra, ahol ki sem tudják mondani, hogy foie gras - az angol nyelvterületen ugyanis francia nevén utalnak a libamájra.
Libamáj kagylóban, pizzában
A Harry Caray étterem például serpenyőben sült kagylós libamájjal és marhahúsba kevert libamájas előétellel csábítgatja a gerilla-gourmandokat.
"Nehogy már a városi tanács döntse el, hogy mit esznek a chicagóiak. Mi következhet még: betiltják a kelkáposztát is?" - dohogott Grant DePorter az étterem dolgozói nevében.
Máshol a híres chicagói vastag pizzában jelent meg a libamáj, de visszaköszönt az afro-amerikai "soul-food" éttermek menüjérő is.
Kegyetlen bánásmód
Tavaly körülbelül 20 tonna libamájat adtak el a városban, a városi közegézségügyi hatóság ugyanakkor közölte: ennek most vége, és szerdától lecsapnak a tilalom megszegőire.
Bár a szabály már kedden életbe lépett, a hatóság illetékese azt mondta: adtunk nekik egy napot, hogy szórakozzanak, de meglátjuk, mi lesz majd másnap.
Hozzátette, hogy a libamáj előállítási módja - azaz a madarak kényszeretetése - nyilvánvalóan kimeríti a kegyetlen bánásmód fogalmát.
A törvénysértő éttermek első alkalommal 250, másodszorra már 500 dolláros büntetésre számíthatnak.