A CATL telephelyénél május 5-én este történtek miatt a vízügyi hatóság soron kívüli döntéssel visszavonta az ipari szennyvíz előtisztítóra kiadott hozzájáruló nyilatkozatát és a vállalatot a kommunális szennyvíz hálózat és a csapadékvíz elvezető megtisztítására kötelezte. A kormányhivatal rögzítette:
a CATL a szennyezést határidőben megszüntette, de a jogsértések miatt a vízügyi és a környezetvédelmi hatóság is ki fogja szabni a jogszabályok szerinti bírságokat.
Tárkányi Zsolt, a Tisza Párt debreceni országgyűlési képviselője korábban arról tájékoztatott, hogy vegyi anyagokat, köztük magzatkárosító NMP-oldószert mutattak ki abban a zöld folyadékban, ami május elején bugyogott a földből Debrecenben, a CATL kínai akkumulátorgyárnál. A kormányhivatal válaszában úgy reagált: a május 5-i esemény körülményeinek vizsgálatát a hatóságok azonnal megkezdték, még aznap este többek között több ponton akkreditált módon végeztek szennyvíz és felszíni víz mintavételeket, amiket akkreditált laborban vizsgálnak.
„Az eddigi mérések nem mutattak ki egészségkárosító szennyezést, de újra elvégeztük a szükséges ellenőrzéseket, az eredményekről pedig tájékoztatni fogjuk a nyilvánosságot” – tették hozzá.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a „különböző internetes felületeken megjelent mintavételi eredmények” kizárólag akkor tekinthetők hitelesnek, ha a vizsgáló laboron túl a mintavételezés is akkreditált.
Mivel minden más esetben megtévesztő lehet az eredmény, a hatóság az elsőtől az utolsó lépésig csak igazoltan akkreditált mintavételi eredményekre támaszkodik – írták. Rámutattak továbbá: téves következtetéshez vezethet emellett az is, ha a mérési jegyzőkönyvben feltüntetett mértékegységek nem a jogszabályban szereplő határértékekkel összhangban kerülnek átváltásra.
A kormányhivatal hangsúlyozta, hogy az esetleges szennyezés feltárására Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszter soron kívüli vizsgálatot is elrendelt.
CATL: a vállalat vállalja a felelősséget
A CATL Debrecen vállalja a felelősséget a kormányhivatal vizsgálatának eredményéért, és gondoskodik arról, hogy teljes mértékben eleget tegyen a hatósági határozatban előírt kötelezettségének – közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
A közleményben felidézték, hogy 2026. május 5-én a CATL Debrecen alvállalkozói szivárgáspróbát végeztek egy tárolótartályon a vállalat debreceni telephelyén. A munkafolyamathoz zöld színű nyomjelző folyadékkal festették meg a vizet, ami egy dugulás miatt az utcán a felszínre tört. A teszthez használt színezőanyag nem mérgező, sem az emberi egészségre, sem a környezetre nem jelent kockázatot - jegyezték meg.
A tájékoztatás szerint a CATL Debrecen szakemberei még aznap értesítették a hatóságokat, valamint a katasztrófavédelmet a körülmények kivizsgálása érdekében. A Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyszínen vett mintákon elvégzett gyorstesztjének eredményei, majd később a kormányhivatal laboratóriumi vizsgálatai is megerősítették, hogy a zöld folyadék nem mérgező – emelték ki.
A közleményben azt írták: a CATL Debrecen megértette, hogy szerződött partnerei szabálytalanul jártak el, amikor a zöld színű folyadékot a csatornába engedték, amiért teljes felelősséget vállal és tiszteletben tartja a hatóság szakmai állásfoglalását.
A vállalat gondoskodik arról, hogy teljes mértékben eleget tegyen a hatósági határozatban előírt kötelezettségének, és a jövőben fokozott figyelmet fordít szerződött partnerei tevékenységére annak érdekében, hogy minden vonatkozó környezetvédelmi és jogszabályi előírásnak maradéktalanul megfeleljen – írták.
Közleménye szerint az innovatív energiaipari technológiák fejlesztése területén nemzetközi piacvezető vállalatként a CATL elkötelezett amellett, hogy világszerte elsőrangú megoldásokat és szolgáltatásokat nyújtson úttörő energetikai alkalmazások terén. A 2011-ben alapított Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL) 2025-ben már 39,29 százalékos részesedéssel rendelkezett az elektromosautó-akkumulátorok globális piacán. A cég 13 gyártóbázisának és 6 kutatási-fejlesztési központjának köszönhetően mára széleskörű szakmai tapasztalattal rendelkezik. A jövőben a CATL debreceni üzeme is átveszi a vállalat ipar 4.0. technológia, a zöld gyártás és logisztika területén szerzett tapasztalatait - közölték.