Nyitókép: ZoltanGabor/Getty Images

Hatalmas összeget hoztak a kordonok a Halászbástyánál

Infostart
2025. január 9. 06:52
Nagy felháborodást váltott ki, hogy az I. kerületi önkormányzat körbekordonozta és fizetőssé tette a Halászbástyát, egész pontosan annak az alsó részét is.

Egy napig, január 1-jén fejenként 1500 forintot kellett fizetniük azoknak a turistáknak, akik a Halászbástyáról akarták megcsodálni a Budapest és a Duna panorámáját. Az ATV Egyenes Beszéd című műsorában ezzel kapcsolatban Böröcz László I. kerületi polgármester azt mondta, rossz döntést hoztak, és más megoldást keresnek a turizmusból származó bevétel növelésére.

Böröcz szerint az önkormányzat gazdálkodását rendbe kell rakni, ezért azt kérte a cégeiktől, többek között a Halászbástyát üzemeltető kft.-től is, hogy vizsgálják meg a bevételnövelés lehetőségeit. A kft. tette a javaslatot arra vonatkozóan, hogy a felső fizetős szakasz mellett az alsóért is pénzt kérjenek. Mint mondta, majdnem teljes támogatottsággal ment át az indítvány a kerületi képviselői szavazáson.

"Egy napig volt kinn a kordon, de utána láttuk, hogy ennek a jelenlegi megvalósítása nem tükrözi azt, amit szerettünk volna, vagy amiről a testület döntött", mondta, indokolva, hogy miért nem várták meg az egy hónaposra tervezett tesztidőszak végét.

Az alsó rész továbbra is ingyenes marad,

és a lezárás egy napja alatt is volt olyan része a Halászbástyának, amely szabadon elérhető volt: "a felső rész alatti szakaszt nyáron bérli az egyik vendéglátóegység, de a téli időszakban látogatható, ezért is terveztük ekkorra a tesztidőszakot", pontosított a műsorban Böröcz László.

Szerinte nem elvárható, hogy az önkormányzatnak ne legyen a Halászbástya hasznosításából bevétele, amiből a helyszín karbantartására és megőrzésére is lehet költeni, illetve hogy 30 éve, 1995 óta kell fizetni a Halászbástyánál. Példaként hozta, hogy számos külföldi látványosság csak pénzért látogatható, így a prágai Arany utcácskába való bejutásért is fizetni kell.

A fideszes politikus arra a felvetésre, hogy a hírek szerint kevesebb forrásból gazdálkodhatnak most az önkormányzatok, mint korábban, azzal válaszolt, hogy szerinte jó gazdálkodással finanszírozhatóak az önkormányzatok, és a vezetőnek azon kell gondolkodnia, miként lehet az önkormányzat bevételeit növelni.

A kordonokat 260 ezer forintért vásárolta meg a cég, viszont

az egy évvel korábbihoz képest egymillió forinttal több bevétele volt az üzemeltető cégnek azon a napon, amikor le volt zárva a Halászbástya.

Vannak más tervei az önkormányzatnak: turisztikai attrakciókkal és a szolgáltatások bővítésével szeretnének pénzhez jutni. Előbbit nem fejtette ki, utóbbira példaként hozta, hogy ingyenes látcsöveket helyeztek ki a Halászbástyára, amiket azon az egy napon a belépőket megváltók is ingyen használhattak. Itt megjegyezte, hogy korábban egy magánszemély rakott ki oda távcsöveket, amelyekből a pénzérméket "éjszaka, suttyomban ürítette, tehát teljes káosz volt".