Nyitókép: AndreyPopov/Getty Images

Így inkább ne üljön a volán mögé

Infostart
2024. december 30. 05:48
Tudvalevő, hogy az ittas vagy bódult állapotban lévő vezetés, esetleg a telefon nyomkodása rontja a sofőrök reakcióidejét, nagyban növelve a baleseti kockázatot. Lehetnek azonban más okok is, amelyek miatt lassabban reagálhat a járművezető.

Orvosilag is bizonyított tény, a túl sok túl nehéz étel elfogyasztása után az emberek többségére rátör a fáradtság. Nem feltétlen csak a nehéz, magyaros ételek, a zsíros húsok, a hurka-kolbász, a töltött káposzta szenderítheti álomba az embert, de a gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó ételek is. Utóbbiak közé sorolható a fehér lisztből készült összes cukros sütemény, köztük a bejgli is.

Étkezés után ugyanis az emberi szervezet erőforrásait az elfogyasztott ételek hasznosítására fordítja, ezért kevesebb vér jut az agyba, így csökkenthet összpontosítás, amire a biztonságos közlekedés kell – írja a közlekedéstudomány intézet, arra is felhívva a figyelmet, hogy bizonyos ételek – amelyek gyorsan megemelik a vércukorszintet – olyan folyamatokat indítanak be a szervezetünkbe, amelyek hatására (napszaktól függetlenül) megnő a szerotoninszint, ami álmosságot okoz.

A lankadó figyelem miatt később észlejük az út szélén haladó gyalogosokat, rosszabbul mérjük fel az előttük haladók és a szemből érkezők távolságát.

A KTI az alábbiakat tanácsolja:

  • vezetés előtt ne csak ne igyanak alkoholt a gépjárművezetők, kerüljék a nehéz ételeket és főleg a túlevést is;
  • tele gyomorral semmiképpen ne induljanak útnak, még akkor se, ha csak pár kilométerre mennek, inkább pihenjenek, majd sétáljanak egy kicsit indulás előtt;
  • ne próbálkozzanak egy dupla duplával feldobni magukat, amíg hazaérnek, mert a kávé hatása hamar elillan, és utána csak még erősebb fáradságérzés tör az emberre;
  • ne fűtsék túl az utasteret, mert a meleg is álmosít, főleg, ha tele a gyomor, de azért ne is vacogjon a sofőr;
  • nem bántja a gyomrát a biztonsági öv, ezért akkor is kösse be magát és figyelmeztesse erre az utasait is, ha mindenkinek tele a bendője! (Bár a KRESZ tartalmaz néhány kivételt, amikor, illetve akiknek nem kell bekötniük magukat, ha autóba ülnek; a „teleettem magam” nem szerepel köztük, rendőri intézkedés közben nem érdemes erre hivatkozni – jegyzik meg.)

A „kajakóma” ugyanakor utalhat inzulinrezisztenciára is, amely a későbbiekben 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat, sőt jelezheti a pajzsmirigy alulműködését is.Ha túl gyakran jelentkezik, már nem is szükséges túl sokat enni az elálmosodáshoz, érdemes orvoshoz fordulni. A túl alacsony és a túl magas vércukorszint hatása gyorsan, intenzíven jelentkezhet, ez veszélyes lehet.