112, ha nagy baj van, 1830, ha kisebb a baj – fogalmazott Takács Péter a fővárosi ügyeleti ellátásról tartott sajtótájékoztatón. Szeptember 30-a éjféltől már Budapesten is a 1830-at kell tárcsáznia annak, aki ügyeleti ellátásra szorul. Ebben az esetben a mentőszolgálat szakembere tanácsot ad, ellátóhelyre irányít, orvost küld vagy mentőt riaszt. Az egészségügyi államtitkár hangsúlyozta: az orvosi és gyógyszerész kamarával, a fővárossal és a kerületekkel egyeztetve Budapestre adaptálták a rendszert.
"Létrehozunk három, kimondottan gyerekellátásra specializálódott ügyeleti pontot, amit egy mozgó szolgálattal is megerősítünk. Ezen kívül 13 helyszínen fogunk felnőtt ügyeleti pontot biztosítani két sorral, tehát összesen 26 rendelőben. A 26 rendelőn felül lesz még két olyan pont, ahol a napközbeni ellátást is biztosítjuk, tehát 24 órában lefedjük ügyeleti tevékenységgel a fővárost" – magyarázta Takács Péter.
Az ügyeleti ellátás hétköznapokon 16 óra és reggel 8 között működik, hétvégén pedig 24 órában.
A II. és a IX. kerületben nyíló nappali ellátóhelyeken pedig a budapesti, lakcímkártyával nem rendelkezők háziorvosi ellátást kérhetnek.
Az Életmentő nevű applikációban minden ügyeleti ellátóhelyet meg lehet találni, de az ügyeletek az útvonaltervező applikációkba is bekerülhetnek majd.
Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója szerint minden személyi és tárgyi feltétel adott az induláshoz. Szándéknyilatkozatot eddig 260 háziorvossal írtak alá. Kiemelte azt is, hogy a háziorvosoknak nem sürgősségi feladatokat kell ellátniuk, és törekednek arra is, hogy legyen a közelben SBO (sürgősségi betegellátási osztály).
"A Révész utcai gyermekügyelet eddig is működött, és közel van a Bethesda Kórházhoz, de mondjuk a Heim Pálban például fizikai közelségben leszünk a sürgősségi osztály mellett, vagy akár említhetném a Bajcsy-Zsilinszky Kórházat is. Kilencszázezer beteg ellátása során továbbra is azt látjuk, hogy
a betegek 93 százaléka az állapotsúlyossági pontrendszerünk szerint enyhe, vagy a helyben kezelhető panaszokkal fordul az ügyeleti ellátáshoz"
– fogalmazott Csató Gábor.
Az egészségügyi államtitkár a sajtótájékoztatón cáfolta, hogy a kormány ezer forintos időpontfoglalási díjat vezetne be, ahogyan szerinte az is félreértelmezés, hogy a kettő helyett hatra emelkedne az orvosok kötelező havi ügyelete.
Beszélt arról is, hogy október elsején a rendőrök is figyelik majd a 1830 terhelését, mert szerinte a Pest megyei ügyelet indulásakor meghekkelték a vonalat. Az OMSZ főigazgatója szerint egyébként az adatok azt mutatják, hogy a központi ügyelet hívásfogadó rendszerében átlagosan 35 másodperc a várakozási idő.