Magyarországon 2023-ban 114,7 ezer 65–74 éves kor közötti idős dolgozott – derült ki a KSH legfrissebb adatsorából. Ez a szám 2010-ben a 28 ezret sem érte el: 13 év alatt megháromszorozódott a 65-74 évesen dolgozó magyarok száma, és arányuk eléri 10,1 százalékot – írja a Pénzcentrum.
Az idős korcsoportokban foglalkoztatottak létszámának alakulását alapvetően a demográfiai folyamatok határozzák meg, de a munkaerőpiaci részvételre hatással van az egyéni döntéseket befolyásoló gazdasági-társadalmi környezet, illetve az egyes szabályozók is. A növekvő munkaerő-kereslet ösztönzőleg hatott mind a nyugdíjasok, mind a nyugdíjban még nem részesülők munkavállalására. A munkaerőhiányt sok területen (oktatás, egészségügy) a nyugdíjasok tovább- vagy visszafoglalkoztatásával orvosolták. Emellett a jövedelemkiegészítés iránti növekvő igény, valamint a járulékfizetési kötelezettség alóli mentesség is fokozta a munkavállalási kedvet.
2015 óta töretlenül emelkedik az idős munkavállalók száma Magyarországon, de az öregségi nyugdíjban részesülők foglalkoztatottsága 2018-ban indult látványos emelkedésnek.
Leginkább négy nemzetgazdasági ágazat az, ami felszívja a nyugdíjas munkavállalók közel 50 százalékát. Ezek között az élen áll a feldolgozóipar, ami mintegy 11 500 65 évnél idősebb magyart foglalkoztat, de nincs sokkal lemaradva a kereskedelem és gépjárműjavítás sem. Az oktatásban összességében 10 600 65 évesnél idősebb magyar dolgozott 2023-ban. A humán egészségügyben, szociális ellátásban dolgozó idősek száma 8500 fő.