A legfontosabb kérdés az, hogy az akadály létesítésével megvalósult-e a közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény − mondta az InfoRádióban Borbély Zoltán. A közlekedési szakjogász kiemelte: a járművezetőnek meg kell győződni arról, hogy a rakománya nem esik le a teherautóról, tehát a sofőr büntetőjogi felelőssége is felmerülhet önmagában a közvetlen veszélyhelyzetért is.
A szakember hozzátette, az autópálya melletti kamerák képe alapján valószínűleg ki lehet deríteni, hogy melyik teherautóról hullott le a fémhulladék, így a kártérítés vonatkozásában egyértelmű, hogy a szállító cég felelősséggel tartozik a károsultaknak. Az 1988. évi egyes törvények közötti közlekedésről szóló törvényt az útburkolat állapotáért, a közút kezelőjét teszi felelőssé – mondta Borbély Zoltán, aki szerint azt nem lehet elvárni, hogy mindenhova telepítsenek elhárító berendezéseket, de azt már lehet vizsgálni, hogy a közlekedést visszatartó jelzések mennyi ideig, esetleg órákig maradtak-e kinn az útszakaszon.
A szakértő úgy fogalmazott, a közút azzal, hogy a károsultaknak lehetőséget biztosít arra, hogy bejelentsék a károkat, és adott esetben még kártérítést is folyósít, visszkereseti jogot nyer az okozóval szemben. Azt azonban leszögezte, hogy a kártérítési felelősség megállapítása nem egyszerű, az sem mindegy, hogy a sofőr alkalmazottként vagy munkavállalóként vezette a kamiont. Ebben az esetben az alkalmazottért való felelősség alapján a cég is perelhető, ugyanakkor a rakomány ellenőrzése minden esetben a sofőr felelőssége.