Pomáz határában egy 12 hektáros területen zajlik a főváros és környékének legjelentősebb erdőátalakítása.
A korábban gazdasági célra használt területen évtizedeken át nyárfák álltak, állapotromlásuk viszont visszafordíthatatlan szintet ért el, a Pilisi Parkerdő ezért úgy döntött, hogy több tízezer facsemetével újítja meg a területet.
"Kocsányos és kocsánytalan tölggyel, őshonos fafajokkal ültettük be a területet, ennek a nemes nyárasnak a helyét, nagyon jó hírünk van, mert mindaz, amit elültettünk, szinte 100 százalékig megmarad.
Amibe a környék óvodásai, iskolásai és mi is beszálltunk, teljes épségben meg tudtuk őrizni, ebben azért nagy segítségünkre volt a csapadékos nyár"
- mondta az InfoRádióban Mészáros Péter szóvivő.
Az ültetés óta már 50-60 centit nőttek a csemeték.
A parkerdő jó minőségű, tájképi szempontból esztétikus, gazdag ökoszisztémájú erdő lesz, az átalakítás így jelentős ökológiai értéknövekedéssel jár, és pozitív hatással lesz az itt élők életminőségére is - hangsúlyozta még.
"Ahol növekvő erdővel találkozunk, az mindenképp egy szén-dioxid-megkötő helyszín. Másik oldalról: egy őshonos fafajokból álló erdőben sokkal magasabb fokú a biodiverzitás, ami azt jelenti, hogy több féle állat- és növényfajnak ad otthont."
A májusban kezdődött projekt jövőre folytatódik, a két éves programban összesen 120 ezer facsemetét ültetnek el a pomázi parkerdőben. A fák megmaradását a több ütemben elvégzett erdőművelési munkálatok is segítik, így a parkerdő évtizedekig vagy akár évszázadokig is fennmaradhat.