A Portfolio.hu belelapozott Magyarország helyreállítási és ellenállóképességet is segítő tervébe, amelyet a kormány társadalmi vitára bocsátott a minap. Ez a terv hivatott többek között segíteni az energiamix átalakítását, illetve az energiaszuverenitást és a zöld átállást segíteni.
A dokumentum összesen 14 reform és 14 beruházás segítségével vázolja fel azt, hogy a kormány az összesen mintegy 2600 milliárd forintnyi forrást hogyan kívánja felhasználni.
A reformtervek között szerepel egyebek mellett, hogy minden lakossági áramfogyasztónak lehetővé tennék, hogy dinamikus árképzés szerint vehesse az áramot a rezsivédett árú éves fogyasztás felett, valamint a megújulós erőművek hálózati csatlakozási eljárásának egységesítése is szerepel, míg a beruházások között
224 milliárd forintos keretösszeggel egy új lakossági energiahatékonysági pályázatot is tervez a kormány.
Energiaközösségek létrejöttét és működését is szorgalmazza, amelyek
- elősegítik a megújuló energiaforrások terjedését,
- miközben csökkentik a hálózatfejlesztési igényeket és
- új rugalmassági eszközöket biztosítanak,
- a bennük részt vevő felhasználóknak is előnyösek, mert
- hozzájárulnak a helyben termelt megújuló energia lehető legnagyobb részének helyben történő elfogyasztásához,
- ezáltal növelik tagjaik központi hálózattól való függetlenségét,
- mindez a villamosenergia-áraknak való kitettséget, így a kapcsolódó költségeket is mérsékelheti az energiaközösségek tagjai számára.
- Az energiaközösségeknek köszönhetően például olyan felhasználók is közvetlen napenergia-fogyasztóvá válhatnak, akik a jelenlegi körülmények között nem, így például a társasházi háztartások is.
A kormány reményei szerint jelentősen egyszerűsödne az energiatermelés és -fogyasztás, de ehhez sok jogalkotási munkára lesz szükség, a lakosságnak pedig információra.