Ha a klímát megfelelően használják, akkor nincsen vele gond, ilyenkor nem kell feltétlenül negatív hatásokat tulajdonítani neki, de nagyon fontos, hogy milyen hőmérsékleten, és mennyi ideig vagyunk olyan helyen, ahol így hűtik a levegőt – rögzítette az alapelveket dr. Noszek László az InfoRádióban.
A Flór Ferenc kórház osztályvezető főorvosa kiemelte, hogy a nagy hőmérséklet-különbség és az erőteljes légáramlás okozhat gondot. A klímaberendezések elsősorban felső légúti panaszokat tudnak okozni, kiszáradhat a nyálkahártya, legyen szó szemről, orról vagy a szájról.
Ami nagyon fontos, az a külső és a belső hőmérséklet közötti különbség. Ha a klímát beállítjuk 20 fokra és kint 35 fok van, akkor a 15 fokos hőmérséklet nagyon nagy változás annak, aki belép egy ilyen szobába, lényegében fel kellene öltözni ilyen esetben, hiszen télen is hasonlóan cselekszünk, csak fordítva. Ezért
az 5-7 fokos különbség, ami még elfogadható.
A gyerekeknél egy klímás helyen figyelni kell, ha libabőrös lesz, vagy nyugtalanná válik a kicsi, ilyenkor túl hideg van. Például az autók légbefújóihoz nem szabad gyereket ültetni.
Ha azt érezzük, hogy megfáztunk a klímától, akkor a szakorvos szerint alapvetően megfázásként is kell kezelni.
"A testünk ruhával fedett része biztos, hogy többet elbír, hiszen közvetlenül nem éri a légáramlás, de a fejünk, orrunk, szemünk, torkunk közvetlenül ki van téve a légáramlásnak, amikor levegőt veszünk, akkor is szívjuk ezt a hidegebb levegőt, tehát ott van a közvetlen érdemi találkozás. Praktikusan ilyenkor érdemes kicsit felöltözni, hogy testünk jobban felkészüljön ezeknek a különbségeknek az elviselésére" – adott tanácsot Noszek László fül-orr-gégész szakorvos.