A rendelet értelmében havonta kétszer kellene ügyelnie egy háziorvosnak – mondta az InfoRádiónak Rajháthy Beatrix. A rendelet értelmében továbbra sem kötelező vinni az asszisztenseket, míg a helyettesítés lehetősége nyitva marad. A legfőbb probléma, hogy a korábbiakhoz képest erősebb kötelezést tartalmaz, vagyis a „lehet”-ből a „kell” felé tart a jogszabály – magyarázta a szakember.
A Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke szerint ellátási érdekre hivatkozva a háziorvosok nem mondhatnak nemet. Megjegyezte: a családi Bt.-k, Kft.-k egy része nem tiszta profilú, tehát a család minden „ügyes-bajos” üzleti ügye bennük van, ahol az egyik családtag a háziorvos, míg a másik mondjuk óraadó tanár, vagy művésznő. Hogy ezek esetében tulajdonképpen ki szerződik és milyen jogalapon, kérdéses, hiszen a személy nem azonos a vállalkozással – mutatott rá.
A vállalkozást a polgári jog szerint nem lehet kötelezni
– tette hozzá Rajháthy Beatrix, aki arról is beszélt, hogy mit gondol az új rendeletről: „szankciós jellegű, hogy ne érezzük magukat annyira jól”. Kétoldalú dolognak érzi, mert azokon a helyeken, ahol 24 órát kellett ügyelni a háziorvosnak, de most csak este 10-ig kell maradniuk, azok valószínűleg inkább örülni fognak. Azokon a helyeken, ahol viszont önkormányzat „gavallér volt” és kiszervezte az ügyeletet, és nem volt kötelező a háziorvosi részvétel, azoknak ez most óriás teher.
Az ügyeleti rendszerből eleve ki kellett volna venni azokat a fiatal asszonyokat, akiknek kisgyermekük van, a másik probléma a munkaidő, hiszen minden egészségügyi munka legfeljebb 12 óra lehet naponta – tette hozzá a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke.