Nyitókép: Facebook/Nemzeti Hauszmann Program

Még egy új épület a budai Várban - fotók

Infostart / MTI
2023. április 13. 16:21
Egy év alatt immár harmadik alkalommal tartottak bokrétaünnepséget a megújuló Budavári Palotanegyedben.

A Nemzeti Hauszmann Program részeként az újjáépített Dísz téri Vöröskereszt-székház és a volt Honvéd Főparancsnokság után az építkezések elérték a Szent György téri József főhercegi palota szerkezetének legmagasabb pontját is - derül ki a program Facebook-oldalán megjelent bejegyzésből.

Fodor Gergely kormánybiztos az ünnepségen elmondta, hogy a néhány éve még a rajzasztalon fekvő tervek mára valósággá lettek, a palotanegyed egyre inkább hasonlít arra a csodálatos városrészre, amelyet Hauszmann és kortársai egykor létrehoztak.

A Várkapitányság vezetője emlékeztetett: József főherceg palotája több más épülethez hasonlóan a második világháborúban megsérült, helyreállítható lett volna, de erre kísérlet sem történt. Előbb munkásszállóként használták, majd 55 évvel ezelőtt felgyújtották és elbontották.

Az épület Korb Flóris és Giergl Kálmán építészek tervei alapján, az egykori Teleki-palota átépítésével készült el 1906-ban. Most az eredeti, historizáló stílusú palotával megegyező külsővel és a mai kor elvárásainak megfelelő belső terekkel születik újjá.

A bokrétaünnepen részt vett Habsburg-Lotharingiai Mihály, József főherceg dédunokája, akinek a keresztelőjét még az eredeti palotában tartották. Jelen volt Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke, akinek a vezetésével a taláros testület hamarosan berendezkedhet az újjáépített palotában, valamint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is.

"Bízom benne, hogy megelégedésükre fog szolgálni az új épület,

a látogatók pedig örömüket lelik a szintén újjászülető palotakertben és az egykori istállóban"

- fűzte hozzá a kormánybiztos.

A szokásoknak megfelelően a palota szerkezetének legmagasabb pontjára díszes bokrétafát helyeztek el, amelyre Fodor Gergely kormánybiztos, Oravecz László, a Magyar Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese, Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg és Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke kötött fel egy-egy nemzeti színű szalagot.