A PIAAC mozaikszó, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD felnőttekre vonatkozó képesség- és kompetenciamérési programját jelenti. A kutatás a felnőttek alapkompetenciáit, a szövegértést, elemi olvasási, számolási és az adaptív problémamegoldó-képességeket méri fel. Ezeket a kompetenciákat, kulcsfontosságú készségeket a mindennapi életben és a munkavégzés során használjuk – mondta az InfoRádióban Hagymásy Tünde, a KSH oktatási, kulturális és időfelhasználás-statisztikai osztályának vezetője.
A feladatok között útmutató menetrendek értelmezése, térképek olvasása, és a való életben felmerülő feladatok megoldása szerepel. Azt is vizsgálják, miként tudják a felnőttek ezeket a készségeket a munkaerőpiacon hasznosítani.
A felmérés a 16 és 65 év közötti lakosokra vonatkozik, és a mintába került személyeket véletlenszerűen, tudományosan megalapozott statisztikai módszerrel választották ki. A kutatás Magyarországon szeptember 1-jén már elkezdődött, és előreláthatóan négy hónapig fog tartani. A nemzetközi felmérés adatfelvételét az OECD koordinálja, és a szakértő szerint "nagyon szigorú előírásokkal bonyolítják le minden országban", egységes módszertannal és eljárással. A felmérésben Magyarországgal együtt összesen 37 ország vesz részt.
"A felmérés során a kérdezőbiztosok személyesen keresik fel a mintába került személyeket, hogy meggyőzzék őket a részvételről, ugyanis
az adatgyűjtésben való részvétel önkéntes"
– mondta.
A kérdezőbiztosok a kompetenciafeladatok megoldása előtt a válaszadóktól alapvető demográfiai adatokat kérdeznek: az életkorukat, az iskolai végzettségüket, a foglalkoztatási helyzetüket. Ezenkívül a munkakörükre, a munkahelyi környezetükre vonatkozóan válaszolnak, majd a feladatokat tableten önállóan, segítség nélkül oldják meg a válaszadók.
A munkát 250 helyszínen végzik a kérdezőbiztosok, a nagyvárosok mellett Budapest valamennyi kerülete, és a kisebb települések is megjelennek a mintában.
Több mint kilencezer magyarországi lakócímmel rendelkező felnőtt lakost keresnek meg az elkövetkező négy hónapban.
Az 2017-es felmérésben szövegértésből a magyarországi felnőtt lakosság kicsit rosszabbul teljesített, de a számolási készségben a magyar eredmények sokkal jobbak voltak, mint az OECD-átlag. A problémamegoldó készségből is picivel rosszabbul teljesíthettünk, de az átlaghoz nagyon közeli pontszámot értek el a magyar felnőttek.