Kezdődik a nyaralási szezon, és két év Covid-járvány után, amikor lezárások, korlátozások akadályozták az utazást, most úgy tűnik, nincs akadálya a külföldi üdülésnek, ugyanakkor érdemes odafigyelni, mert országonként igencsak eltérők maradtak a szabályok.
"Ha az egész világot tekintjük, akkor nagyon sok helyen vannak még szigorú korlátozások, ha az Európai Unió kedvelt üdülőparadicsomait, akkor is jó pár helyen érvényben vannak még kemény beutazási szabályok és egészségügyi előírások" – mondta érdeklődésünkre Kiss Róbert Richárd turisztikai szakértő, az InfoRádió Világszám című utazási magazinjának szerkesztő-műsorvezetője.
Példaként említette, ha valaki Bécsbe megy, akkor legyen nála mindenképpen FFP-2 maszk is, mert bizonyos területeken szigorúbb szabályok érvényesek, így ha tömegközlekedési eszközre szállunk fel vagy kórházba kerülünk, fel kell venni a maszkot, ezért azt javasolja, hogy
a maszk mindenképpen kötelező kelléke legyen a nyaralásnak.
Franciaországban most is szükséges elméletileg az Európai Unió által elfogadott oltás vagy a fertőzésen átesés igazolása, és a magyar oltásigazolás nem fogadják el, valamint az orosz vakcinát sem. "A gyakorlatban ha valaki szárazföldi úton közelíti meg a kedvelt üdülőparadicsomokat, akkor nem szokták elkérni ezeket az igazolásokat, de nyilván jogkövető magatartást kell tanúsítaniuk" – tette hozzá.
Horvátországba sem oltási igazolvány, sem előzetesen elkészített teszt nem kell, és már a maszkot sem kell viselni, de Kiss Róbert Richárd arra hívta fel a figyelmet, hogy mindig legyen nálunk maszk, mert a tavalyi időszak tapasztalataiból okulva a különböző lazításokat bármikor követheti szigorítás.
Görögországba gond nélkül be lehet utazni, nem kell igazolni azt, hogy van-e oltásunk, és szeptemberig érvényesek ezek a rendelkezések. A szakértő szerint maszk mindenképpen legyen nálunk, egészségügyi intézmények egy részében ezt még kérik.
Olaszországban még kell a maszk, nemrég törölték csak el a regisztrációs kötelezettség, és egy hónapja még a szabad téren lévő éttermekben is elkérték az oltási igazolást. "Ott még viszonylag friss az, hogy szabadabban tudunk mozogni, de a tömegközlekedési eszközökön és az egészségügyi létesítményekben még maszkviselési kötelezettség van, itt mindenképpen ügyelni kell erre" – figyelmeztetett a szakember.
Bulgária tengerpartja is népszerű a magyar utazók körében, ott országspecifikus az, hogy kell-e védettségi igazolás, a magyar állampolgárok szabadon beutaznak Bulgáriában és előzetes regisztráció sem szükséges.
Fontos még, hogy az Európai Unió repülőterein már nem kötelező a maszkhasználat, a repülőjáratokon sem, de a légitársaságok ennél szigorúbb feltételeket megállapíthatnak.
"Azt hallom meg azt tapasztalom, hogy gyakorlatilag ha valaki nem vesz fel maszkot, akkor nem nagyon szólnak rá. Annyira nem veszik komolyan, mint abban az időszakban, amikor a rendőr vitte el, ha valaki nem volt maszk" – mondta Kiss Róbert Richárd.