Bizakodva várják a húsvéti hosszú hétvégét a budapesti éttermek - mondta az InfoRádiónak Zsidai Roy étteremtulajdonos.
A Zsidai Gasztronómiai Csoport ügyvezetője ugyanakkor arról is beszélt, hogy a pandémia miatt a fővárosi éttermek 40-45 százaléka kénytelen volt bezárni, és sokan közülük már nem is tudtak újranyitni. Hozzátette: most az orosz-ukrán háború is nagy visszaesést okoz a szektornak.
"Nagy utat jártunk be 2019-től... masszívan túlkínálatos piacról indultunk, szinte túlfűtött turizmusból, és lehet, hogy most is annyi lesz a kihívás, hogy körmünkre ég a gyertya. Sokaknak kiderült aztán, hogy bár divat lett a vendéglátás,
az nem elég hozzá, hogy az embernek van egy kis tőkéje, és már megy is.
Sokat tisztult a piac."
Hogy kik maradtak fenn, és mi miatt, arról azt mondta, "nyilván elsősorban azok tűntek el a piacról, akik eleve nem voltak idevalók, nem volt hosszú távú küldetéstudatuk, alkotásvágyuk, csak egy felfutó piacon akartak minél több pénzt szerezni".
"Sok kárt is okoznak a szektornak, mert mivel nem értenek hozzá, bérszínvonalban és számos egyéb tekintetben, fizetési morálban, beszállítók felé nem hosszú távú kultúrát képviselnek" - fejtette ki.
Zsidai Roy szerint a szakma ebből az állapotból jutott el idén februárban abba a helyzetbe, amikor a Covidnak "vége lett", de még a háború nem tört ki, ám ez a békeidőszak mindössze "pár órás volt".
"Budapesten nagyon sok rendelést, előrendelést, foglalást lemondtak, most pedig egy bizonytalan visszarendeződés látható, a tengerentúlról nagyon közel vagyunk Ukrajnához.
Európában egyszerre lett vége a pandémiás szigorításnak mindenhol, ezért a kínálat nagyon megnőtt,
a Covid alatt az utolsó egy évben Magyarország nagyon liberális volt, és ez még jól jöhet nekünk" - mondta Zsidai Roy.
Az infláció viszont nagy bajt okoz a munkaerőfronton, számos szakemberrel beszélve arra jutott, hogy nem világos, hová került a munkaerő, mert az
nemcsak a vendéglátásból hiányzik, hanem a gyártásból és Ausztriából is.
"Még Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is munkaerőhiány van, egyelőre nem látszik más megfejtés, mint hogy az emberek a Covid után még nem tértek vissza teljesen a munka világába, aki dolgozik, az sem dolgozik olyan elánnal, mint korábban, ez látszik mindenhol" - értékelte a helyzetet.
Kijelentette: a helyzet külföldi munkaerő nélkül nem is fog megoldódni.