Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Több szektorban is el tudnak helyezkedni az ukrán menekültek

Infostart
2022. április 11. 11:52
Ha az Ukrajnából érkező menekült humanitárius tartózkodási engedélyt kap, munkába állhat Magyarországon. Íme, az eddigi tapasztalatok.

A háború elől Magyarországra érkező ukrán menekültek közül sokan útlevél nélkül érkeznek, ám ők is igényelhetik a "Humanitárius tartózkodási engedélyt", vagyis az úgynevezett menedékes státuszt. Ennek birtokában ők és családtagjaik ingyenes orvosi ellátásra, ingyenes gyógyszerkiváltásra, fogászatra, védőoltásokra, szállásra, rendszeres létfenntartási támogatásra jogosultak, továbbá a gyermekek részesülhetnek közoktatásban is.

Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság az orosz-ukrán háború kitörése óta - a pénteki adatok szerint - 13 468 menedékeskénti elismerés iránti kérelmet regisztrált.

A dolgozni kívánó menekülteknek munkaerő-közvetítő cégek igyekszenek elhelyezkedési lehetőséget találni. Mint a Világgazdaságnak a Juhász Csongor, a Prohuman ügyvezetője elmondta, az elmúlt hetekben már több mint ezer érdeklődőt regisztráltak, az ő elhelyezésük, munkába állításuk megszervezése most zajlik.

Nem sikerült nagyobb számban felvenni ukrán munkavállalókat Karácsony Zoltán, a HR Portál álláspiaci szakértője szerint, ez a folyamat egyelőre gyerekcipőben jár. Mint mondta, a közvetítő cégek ukrán nyelvű oldalakon hirdetik a szabad pozíciókat, a kapcsolatfelvétel nem jelent problémát, ám jellemzően nők érkeznek a határra a gyermekeikkel, és amíg a kicsik felügyelete nem megoldott, értelemszerűen munkát sem tudnak vállalni.

A Sparnál korábban ugyanakkor úgy nyilatkoztak, hogy hálózatukban az áruházi munkakörök 80 százalékát nők töltik be, és az Ukrajnából érkező családoknak jó lehetőség lehet a kiskereskedelem, ha van munkavállalási engedély és megoldott a gyermekfelügyelet.

  • A Prohuman ügyvezetője megerősítette, hogy az ukránok korábban is jelentős számban dolgoztak gyártó vagy termelő területen, így most is ezek a szektorok lehetnek népszerűek, ráadásul itt van a legnagyobb szükség extra munkaerőre.
  • Ezenfelül az építőipar, a vendéglátás és a turizmus is hatalmas felvevőpiac.

Leginkább a feldolgozóiparban helyezik el a menekülőket Mihályi Magdolna, a Jobtain ügyvezetője szerint, ahol már eddig is jellemző volt az ukránok foglalkoztatása. Megközelítőleg heti száz embert állítanak munkába, körülbelül 70 százalékuk érkezik Ukrajnából.