Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Gondok a gyógyászatisegédeszköz-piacon - közbelép a kormány

Infostart
2022. február 6. 18:39
Azt viszont nem tudni, mi lesz a sorsuk azoknak az eszközöknek, amelyeknek az árrése bármelyik pillanatban nullába vagy negatívba fordulhat.

A kormány 3 milliárd forintot csoportosít át a gyógyászati segédeszközök piacának támogatására. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára az Indexnek elmondta: ezzel nemcsak a gyógyászati segédeszközökkel élő betegeket, hanem a termékeket előállítókat, valamint a kereskedőket is megmentik.

„A mostani átcsoportosítással a kormány határozott célja, hogy semmiképp ne nőjenek a betegek anyagi terhei. Ennek azért is örülünk, mert a döntéshozók felé általunk megfogalmazott javaslatok és elkészített munkaanyagok is végig erről szóltak, hogy a betegek változatlan összegeket fizessenek az államilag támogatott gyógyászati segédeszközökért” – tette ki.

A gondot az jelentette az ágazatban, hogy a kereskedők egyre kevesebb gyógyászati segédeszközt tudnak beszerezni a közfinanszírozott, hatósági ár alatt, az ellátási kötelezettséggel pedig egyre inkább a saját túlélésüket veszélyeztetik. A portál szerint a 3400 tb-finanszírozott termék közel húsz százalékát lehetetlen gazdaságosan forgalmazni, előállítani. Hetente tízes nagyságrendben bővül az a kör, ahol negatív árrést tapasztalnak.

A szervezet tavaly októberben fordult a Pénzügyminisztériumhoz, az Emmihez és a NEAK-hoz, majd a megbeszélteknek megfelelően javaslatot tett az áremelésre, de ezt követően elakadtak a folyamatok. A napokban aztán kiderült, úgy csoportosítják át a költségvetési forrásokat, hogy megemelik az eddig is államilag támogatott, vényre kapható gyógyászati segédeszközök finanszírozását.

Rásky László szerint ez csak vészmegoldásnak tekinthető. „A jelenleg veszteségesen adható gyógyászati segédeszközök ügye valóban megoldódott. Ugyanakkor felmerül a kérdés, mi lesz a sorsa azoknak az eszközöknek, amelyeken most még van valamennyi árrése a gyártónak, az importőrnek és a forgalmazónak, viszont az eladásuk bármelyik pillanatban nullába vagy negatívba fordulhat. Erre az esetre nem született kézzelfogható, érdemi megoldási javaslat a döntéshozók részéről.”