Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Erősen átrendezte a családi költségvetéseket a járvány

Infostart
2022. január 4. 07:48
Magyarországon 2019-ig folyamatosan csökkent a kötött kiadások aránya a családok büdzséjében, ez a trend 2020-ban megfordult. Többet költöttünk a pandémia alatt rezsire, élelmiszerre és lakberendezésre, mint előtte.

Megdobta a lakhatási költségeket a koronavírus-járvány, 2020-ban a háztartások kiadásainak több mint ötödét (22,7 százalékát) tették ki a rezsiköltségek, vagyis például a vízre, villanyra, gázra és egyéb tüzelőanyagra költött összeg, ami 2 százalékpontos növekedés 2019-hez képest – írja a vg.hu az Eurostat legfrissebb kutatása alapján.

A szigorító intézkedések hatására az összes uniós tagállamban hasonló folyamat játszódott le.

A korlátozások láthatóan más tételekre is hatással voltak: Magyarországon a legnagyobb visszaesés

  • az éttermek és a szállodák (mínusz 2,7 százalékpont),
  • a közlekedés (mínusz 1,3 százalékpont), valamint
  • a rekreáció és kultúra (mínusz 0,8 százalékpont)

területén történt.

A lakhatási költségek mellett többet költöttünk

  • élelmiszerekre (1,5 százalékponttal), valamint
  • a lakberendezések és háztartási felszerelések termékcsoportra (0,5 százalékponttal),

ezek 2020-ban az összes kiadás 18,7, illetve 5,5 százalékát tették ki.

A magyar háztartások továbbra is az EU átlagánál mintegy 3 százalékponttal kevesebbet fordítanak lakhatási költségekre, míg az átlagnál nagyobb hányadot élelmiszerekre és alkoholmentes italokra.

Hasonló következtetésre jutott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Háztartások életszínvonala című kiadványa is, amely megerősíti, hogy 2020-ban az előző évekhez képest megváltozott a fogyasztás szerkezete. A kötött (alapvető élelmiszerekre, lakásfenntartásra és közlekedésre fordított) kiadások aránya 2013 és 2019 között a jövedelmek növekedésével párhuzamosan évről évre csökkent, 2020-ban viszont a járvány nagymértékben visszavetette a szolgáltatásokra fordított összegeket. A háztartások alapvető kiadásainak részesedése az összfogyasztásból 55,5 százalékra nőtt (2010-ben még közel 60-at tett ki), miközben a megélhetésen túlmutató kiadásokra (ilyen a kultúra, a szórakozás, a hírközlés, a vendéglátás) kevesebbet költöttek.