Nyitókép: Kyryl Gorlov/Getty Images

Egyik betegségből a másikba esik a gyerek? – Itt a magyarázat

Infostart
2021. december 16. 09:44
A koronavírus-világjárvány miatti korlátozások teljesen megváltoztatták a vírusos megbetegedések szezonalitását. Az intézkedések feloldása számos vírus egyidejű megjelenését okozta. Ez állhat annak hátterében is, hogy míg gyermekünk az egyik betegségből felgyógyulva rögtön egy másik fertőzést is elkap.

A gyermekek felső légúti- és emésztőszervi fertőzéses megbetegedései már évtizedek óta a késő őszi hónapoktól kora tavaszig egy megszokott menetrend szerint zajlottak és az egyes vírusok (rhino/nátha vírus, RSV, influenza, rota vírus és még számos másik) a sorrendet általában betartva követték egymást hónapról hónapra. A koronavírus-világjárvány következtében az elmúlt másfél évben alkalmazott lezárások, korlátozások, a jelenléti oktatás szüneteltetése nemcsak a mindennapjainkban okozott nagy változást, hanem a vírusokéban is. Az online oktatás, a személyes kapcsolatok elmaradása megakadályozta a kórokozók szokásos terjedését és így felborította azok szezonális egyensúlyát – int óva a Magyar Gyermekorvosok Társasága.

Gárdos László, az MGYT elnöke hangsúlyozta: idén tavasszal a lezárások feloldása után nemcsak az emberek, hanem a vírusok is „kiszabadultak a fogságból”. A korábban megszokott menetrend szerinti szezonalitás már a múlté és idén ősszel számos vírus szinte egyszerre próbálja megkeresni helyét ebben az „új világban”, az új egyensúlyi helyzet kialakulásában. Ennek pedig az a következménye, hogy október közepe óta a gyermekorvosok soha nem látott mennyiségben találkoznak vírusos megbetegedésekkel mind az alapellátásban, mind a kórházi fekvőbeteg-ellátásban.

Hozzátette: a szezonalitás felborulásának köszönhető, hogy

egyszerre, egy időben jelentkeznek – korábban egymást követő – vírusos megbetegedések a gyermekek körében.

Gyakorlatilag míg az egyik héten meggyógyulnak az adott vírusfertőzésből, a másik héten már egy újabb betegség teszi próbára az immunrendszerüket. Különösen megterhelő a gyermekek számára, amikor az egyidejű jelenlét miatt egyszerre több vírusfertőzéssel is meg kell küzdeniük.

Idén az RSV vírus kiemelkedően nagy számban okozott súlyos légúti megbetegedést a csecsemő-, kisded- és kisgyermek korosztályban. Nem egy esetben intenzív osztályokon kellett ápolni az egyszerre több vírus (RSV + SARS2, RSV+ adeno vírus, stb) által okozott kis betegeket.

Gárdos László hangsúlyozta, az előző szezonban a lezárásoknak köszönhetően nem tudott fertőzni az influenza vírusa, tehát volt egy éve a „felkészülésre”, hogy úgy változzon, hogy megnövelje a fertőző és betegséget okozó képességét. Emiatt elképzelhető, hogy az influenza idén súlyosabb fertőzéseket okozhat, különösképpen ha „együtt tud működni” más kórokozókkal és egy időben támadja meg egy gyermek szervezetét.

Mindezen okokból a Magyar Gyermekorvosok Társasága szeretné felhívni a szülők és a gyermekek figyelmét, hogy fokozottan figyeljünk az alábbi – már egyébként korábban is ismert – szabályok betartására:

  • Maszk használata a közösségi terekben!
  • Kézmosás, higiénés szabályok betartása!
  • Közösségi zárt terekben rendszeres, gyakori szellőztetés!
  • 5 év feletti korosztályban koronavírus elleni oltás felvétele!
  • Influenza elleni oltás minden korosztályban!

Érdemes szem előtt tartani, hogy nemcsak a koronavírus leselkedik gyermekeinkre, hanem mellette számtalan vírus küzd most a túlélésért, miközben megbetegíti gyermekeinket – teszik hozzá végezetül.