Nyitókép: Pixabay

Erről a magas szintről is tovább fog drágulni az étolaj

Infostart
2021. szeptember 29. 16:00
Hazai és nemzetközi tényezők is hozzájárulnak a ralihoz.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2017 januárja és 2020 februárja között stabilan 480-490 forint körüli volt az éltolaj literenkénti ára, majd tavaly márciusban drágult hirtelen 500 forint fölé. Innen folytatódott az emelkedés, idén februárban elhagyta a 600 forintos szintet, legutóbb, augusztusban pedig már 701 forintos árat rögzítettek a statisztikusok.

A világban nagy, általános áremelkedés tapasztalható, ami az összes élelmiszer árát érinti. Az egész a rosszabb gabonatermés miatti aggodalmakból indult, és úgy néz ki, hogy átterjed minden másra is - mondta a 24.hu-nak a GKI kutatásvezetője, Némethné Dr. Pál Katalin. Az áremelkedésben komoly szerepe van annak, hogy szállítási zavarok keletkeztek a járvány utáni újraindulásnál, olyan problémák, amire már évtizedek óta nem volt példa, ráadásul az üzemanyag-drágulás miatt a szállítási költségek is az egekbe szöktek.

Az étolajárak alakulásánál továbbra is meghatározó Kína hatalmas takarmányigénye, ugyanis az országban a sertéspestis után próbálják a megtizedelt állományt újratelepíteni. Ez felfelé húzza egy sor termény árát, emiatt nemcsak a szója, hanem a napraforgó és a repce is drágul.

Mindezek tetejébe – úgy tűnik – nem jött be az előrejelzés, miszerint rekordtermés lehet az idén. A repcét már betakarították, átlag közeli mennyiség termett. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara előrejelzésében a napraforgó várható átlagtermését 2,65 tonna/hektárra módosította a korábbi 2,73-ról, ami ugyan Némethné Dr. Pál Katalin szerint nem drámai különbség, de mégis csökkenő várakozást jelez.