Bár a pontos kimutatást a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő végzi, a Magyar Fogorvosok Egyesületének az a tapasztalata, hogy a járvány utáni nyitásban egyértelműen erősödik a fogászati rendelők forgalma. Azok a páciensek, akik korábban elhanyagolták a fogorvos-látogatást, visszatérőben vannak – mondta Nagy Katalin.
A szervezet elnöke kiemelte: a rendszeres fogorvosi kontroll sokkal fontossabb, mint ahogyan azt a betegek általában gondolják, hiszen nem kötik össze a fogászati és az általános egészség fogalmát, miközben
a patológiás szájüregi folyamatok az egész szervezetre hatással vannak.
Következésképp, fontos, hogy rendszeres ellenőrzéssel próbáljuk kiszűrni a komolyabb problémákat, hogy a betegek már a kezdeti stádiumban kezelésben részesüljenek – tette hozzá.
Nagy Katalin arra is kitért, hogy a Magyar Fogorvosok Egyesülete mint a szakmai kollégium egyik tagja aktív szerepet vállalt a nemrégiben megjelent egészségügyi szakmai irányelvek kidolgozásában. Ebben egyebek mellett az szerepel, hogy a fogakat és a szájüreget érő baleseti sérülések háromnegyede gyermekkorban történik, a hazai adatok szerint 39 százalékuk az iskolában. A szakember kiemelte, fontos, hogy a balesetes gyerekeket a szülők azonnal vigyék specialistához, de legalább fogorvoshoz, ugyanis egy kiesett fog – megfelelő tárolás mellett – elképzelhető, hogy még megmenthető.
Nagy Katalin emlékeztetett: bizonyos fogterületek tisztítása rendkívül nehézkes, normál esetben akár leheteletlen, így a barázdákban lerakodó ételmaradékok – teli baktériumokkal – könnyen fogszuvasodáshoz vezethetnek. Ha ezeket a „mély árkokat” egy megfelelő anyaggal elzárják, elejét lehet venni a dolognak, és még a fogak tisztítása is könnyebbé fog válni – emelte ki, hiszen tudományos vizsgálatok bizonyítják: akár 60-80 százalékkal csökkenthető a fogszuvasodás barázdazárással.