Amikor reggelente tartósan 3-5-7 Celsius-fok van, akkor az autósoknak el kell menniük gumiszervizbe, és felrakatni a téli abroncsokat – mondta Karner Miklós, az Autósélet főszerkesztője. Két lehetőség van, vagy csak a gumikat szerelteti át a tulajdonos, vagy úgynevezett szerelt kereket használ, amikor csak a komplett kereket kell a nyáriról a télire átcserélni.
Fontos a gumik állapota is, 4 milliméternél kisebb profilmélységű téli abroncsot már nem érdemes felszereltetni, és arra is figyelni kell, hogy milyen állapotban vannak a gumik, előfordulhat, hogy akár két-három éven belül elhasználódnak.
Kiemelte azt is, hogy
autósok nincsenek hozzászokva a télies útviszonyokhoz,
és egy váratlan helyzetben, hirtelen fékezésnél bekövetkezhet a baj.
"Gumicsere után érdemes egy kicsit minden vezetőnek gyakorolni egy-egy kis forgalmú helyen vagy parkolóban, ki lehet próbálni, hogy fog a fék, hogyan kapcsol be a blokkolásgátló, milyen reakciókat ad a jármű. Ez sokat segíthet a későbbi balesetmentes közeledésben" – mondta Karner Miklós.
Ebben az időszakban nagyobb követési távolságot kell tartani, különösen a magasabb sebesség mellett, például autópályán kell elkerülni azt, hogy túl közel hajtsunk az előttünk haladóhoz.
Érdemes már időpontot kérni a gumisnál, bár még senki sem késett el, mert az időjárás lehetőséget ad arra, hogy november elejéig várjunk a cserével, de utána már késő lehet.
Ingyenes átvizsgálást kínál a rendőrség
"Minden évben elvégezzük közös felmérésünket egy autós szaklappal; nagyáruházak parkolóiban nézünk szét, hogy a téli gumiabroncs felkerül-e az autókra. Évről évre egyre jobb eredményeket kapunk" – mondta Berzai Zsolt, az Országos Rendőr-főkapitányság balesetmegelőzési osztályának vezetője.
Az autósok szerinte már tudatosabbak, nem szeretnének sorban állni a gumisoknál, illetve látják a látási és útviszonyokon, hogy közeledik a tél, a nyári gumik már nem tapadnak úgy, ezért időben abroncsot cseréltetnek. A gumicsere viszont nem minden: lassabban, körültekintőbben kell közlekedni az utakon, ilyenkor nem elég, ha ha valaki betartja a sebességhatárt, mindig az útviszonyoknak megfelelően kell megválasztani a sebességet.
"A téli gumi sem csodaszer,
nagyon sok múlik az autó és a vezető felkészültségén" – mondta Berzai Zsolt. A nehezebb körülmények ellenére, nyáron több a baleset, mint télen, de akkor több autó is van az utakon; télen az anyagi káros balesetek, koccanások a jellemzőbbek.
Folyamatosan zajlanak a közúti ellenőrzések ország útjain, ott is azt vizsgálják, hogy az autótulajdonosok megfelelően felkészítették-e a járművüket a télre. Egészen tavaszig folytatják ezeket az ellenőrzéseket, de az a tapasztalat, hogy az autók műszaki állapota és a vezető felkészültsége évről évre javul.
A rendőrség mostani, "Látni és látszani" kampányában mindenki díjmentesen ellenőrizheti látását, illetve a gépjármű műszaki állapotát. Ha kell, a szükséges beavatkozásokat is elvégzik.