Pünkösdöt, vagyis a Szentlélek eljövetelét ünnepli a keresztény világ vasárnap, a húsvét utáni ötvenedik napon. Ekkor a keresztény felekezetek országszerte ünnepi miséken, istentiszteleteken gyűlnek össze.
Isten lelke folyamatosan munkál a világban, és mindig az élet pártján áll, ezt hirdeti püskösd ünnepe - mondta az InfoRádióban a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke, Steinbach József. Hozzátette: Isten lelkének legfontosabb munkája, hogy hitet adjon az embernek.
"Minden, Isten szerint jó, szép, kedves, nemes dolog, ami örömre, reménységre hangol, ami erőt ad, szeretetet ajándékoz, az az Isten szeretetének a munkája."
Steinbach József elmondta azt is, hogy a magyarországi református templomokban az úrvacsora szertartását megtarthatják, de a fiatalok hitvallását, vagyis a konfirmációt szeptemberre halasztják.
"Biztonsági előírások mellett megtarthatjuk most pünkösd ünnepén az úrvacsorai közösséget, ami egy nagyon fontos szentségünk, megerősíti a hirdetett igét."
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia ünnepi közleményt adott ki, amelyben az áll, hogy pünkösd ünnepnapjához három fontos esemény kötődik:
- a Szentlélek eljövetele
- az egyház alapítása
- az egész világra kiterjedő missziós munka kezdete.
A Szentlélek erejével ugyanis azok az apostolok, akik addig talán Izrael földjét sem hagyták el, szerte a Római Birodalomban hirdetni kezdték Jézus feltámadásának örömhírét - mindenkinek a saját nyelvén, Isten ugyanis a nyelvek csodájával mutatta meg azt az egységet, amely a közös hit megvallásával kapcsolja össze a különböző nyelveken beszélő embereket.
Mint írják, pünkösd a húsvét után a legrégebbi, a harmadik legnagyobb keresztény ünnep.
A II. vatikáni zsinat (1962-1965) liturgiareformja szerint pünkösd az ötvennapos húsvéti idő ünnepélyes lezárása.