Magyarországon az egyszülős családok száma igen magas, mintegy 300 ezer, és több mint félmillió gyerek kénytelen az apja vagy az anya nélkül élni – ismertette az Egyszülős Központ vezetője. Vagyis a magyar lakosságnak közel 10 százaléka egyszülős családban él.
A 2018 májusában alapított Egyszülős Központban – Magyarországon elsőként – kifejezetten az érintett családoknak a szükségleteiről és nehézségeiről szól az élet, ahol az egyszülős lét által napról napra felvetett problémáira igyekeznek válaszokat, megoldásokat találni – fogalmazott Nagy Anna.
A nyitás óta eltelt időszak - hét évszak - során több mint 7600 család, a gyerekekkel együtt nagyjából 17-18 ezren kerültek kapcsolatba az Egyszülős Központtal, amelynek vezetője szerint, ha ezeknek a családoknak az életét legalább egy kicsivel könnyebbé tudták tenni, akkor már megérte.
Azonban a civil intézmény itt nem áll meg, hiszen a mögöttük álló valamivel több mint másfél év csak kezdete volt egy folyamatnak, magyarázta a vezető. Hiszen az Egyszülős Központnak nemzetközi szinten is úttörő a tevékenysége, így induláskor eleve ki kellett dolgozni, hogy miről is szóljon.
A központ az elmúlt időszakban több mint hetvenféle szolgáltatást nyújtott, nyújt a családok számára, több területen is, hiszen, amikor
valaki egyedül marad a gyerekével, az kihat az élet minden területére.
Hogy hol laknak, milyen anyagi körülmények között. Hogy a gyerek mennyiszer látja a különélő szülőt, vagy a vele élőnek milyen munkalehetőségei lesznek. De kihat a társaskapcsolatokra és az egészségre is – sorolta Nagy Anna.
Az Egyszülős Központ munkáját 80 önkéntes segíti, vagyis a szolgáltatásaik zömében rájuk támaszkodnak, ami hatalmas segítség – emelte ki a civil intézmény vezetője – hiszen minden egyes önkéntes, aki behoz egy új programot, szolgáltatás, több és több embernek is tud segíteni.