A visszajuttatott minták 19 százaléka volt nem-negatív, tehát vért mutattak ki a székletben. Közülük hétezer ember endoszkópos vizsgálatát végezték el, az ő esetükben a betegek több mint felében jóindulatú elváltozást, vastagbél-polipot, jóindulatú daganatot találtunk, amelynek az eltávolításával gyakorlatilag megmenekültek a közeledő ráktól. És 5-6 százalékban pedig már rákos daganat volt a betegekben - mondta Molnár Tamás, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság elnöke az InfoRádiónak a 2019 őszén indult vastagbél rák szűrőprogram eredményeiről.
A vastagbélrák gyakorisága az ötven és hetven év közöttiek körében a legmagasabb, így a szűrőprogram ezt a korosztályt célozza meg. Molnár Tamás a részvételi arányról elmondta: eddig az érintettek negyedét keresték meg. A megkeresetteknek azonban csak a 31 százaléka küldte vissza eddig a széklettartályát. Az elnök szerint ez az arány az elvártnál alacsonyabb, hiszen az európai uniós átlag 38 százalék.
Az Európai Unióban Magyarország élen jár az éves szinten diagnosztizált betegek számában.
Évente körülbelül olyan 7-8 ezer új esettel szembesülünk, és évi 4-5 ezren halnak meg a betegség miatt.
Vagyis egy kisvárosnyi lakosságot vesztünk el évente egy olyan betegség miatt, ami elvileg remekül szűrhető, és a szűrés során megelőzhető - tette hozzá Molnár Tamás.
A részvételi arány azt mutatja, hogy az emberek jelentős többsége nem veszi komolyan a vastagbélrák-szűrést – fogalmazott Molnár Tamás, majd kifejtette:
ha nincs olyan mennyiségű vérzés a székletben, amit észrevesz a beteg, akkor
a jóindulatú daganat polipként akár éveken keresztül tünetmentesen növekedhet az emberi szervezetben, mielőtt rákossá válik.
Ha a beteg ez utóbbi esetben fordul orvoshoz, gyakran már nincs lehetőség gyógyulásra.