Elhangzott: a közelgő választásokon a VMSZ minden szinten megméreti magát.
Pásztor István arról tájékoztatta Orbán Viktort, hogy a VMSZ által "a Fidesz-KDNP irányában az elmúlt években büszkén vállalt stratégiai partneri szerep" nemcsak megerősítette a vajdasági magyar közösséget, de megbecsülést és tiszteletet vívott ki a magyarság számára a szülőföldjén. "A száz év magány után nemcsak a vajdasági magyarok büszkék a nemzet közjogi összetartozására, de segítik a szerb szomszédjaikat abban, hogy ők is élvezhessék ennek előnyeit" - fogalmazott a VMSZ elnöke, hozzátéve: a befogadás, a tolerancia és az együttélés alapja a történelmi megbékélés volt, ami nem a súrlódásokat tüntette el, hanem a sebeket gyógyította be az emberség és méltóság gyógyírként ható erejével".
Pásztor István értékelése szerint javult a magyarok életérzése, életminősége, "annál jelentősebb mértékben, mint ahogyan azt a közhangulat mutatja". A március 15-én kezdődő, és nem egészen másfél hónapos választási kampány legfőbb tétje a közhangulat javítása - szögezte le a tárgyaláson.
Közölte: a VMSZ minden felületet és minden becsületes módszert bevet annak érdekében, hogy tájékoztassa a magyarságot arról, milyen eredményeket értek el együtt, és mit kockáztatnak azzal, ha nem élnek demokratikus jogukkal és nem vesznek részt a választáson. A tét nem kevesebb, mint hogy az egységes magyar nemzet boldogulása és összetartozása torpanhat meg - mondta Pásztor István, aki szerint éppen ezért tudatosítani kell az emberekben, hogy a gazdasági vállalkozások, az idegenforgalmi és infrastrukturális fejlesztések, a magyar kormány és az illetékes uniós biztos által kiemelkedően támogatott EU-csatlakozási folyamat nyújtotta lehetőségek, a művészi tevékenységek, és a magyar örökséget ápoló rendezvények "nem az elmúlt száz év megőrzéséről szólnak, hanem arról, hogy képesek leszünk-e az elvándorlással megbirkózva, a demográfiai mutatókkal küzdve újabb száz évre berendezkedni a szülőföldünkön". "Talpra álltunk, a kérdés az, hogy jövőt írunk-e" - mondta a VMSZ elnöke.
A tárgyaláson szóba kerültek kisebbségpolitikai ügyek, Szerbia EU-integrációjának aktuális kérdései valamint egyes kiemelt, nagy volumenű fejlesztési programok, így a Szeged-Szabadka vasútvonal témája is.
Pásztor István a megbeszélésen kifejezte reményét, hogy ebben a választási kampányban is számíthatnak a Fidesz politikusainak, illetve a magyar kormány képviselőinek vajdasági látogatására - közölte Havasi Bertalan.
Kenyai érsekkel is tárgyalt a kormányfő
A keresztényüldözésről, az afrikai migrációs helyzetről és Magyarország humanitárius segítségnyújtásáról is szó volt Orbán Viktor miniszterelnök és Anthony Muheria, a kenyai Nyeri egyházmegye érsekének megbeszélésén Budapesten, a Karmelita kolostorban péntek délután. A tárgyaláson részt vett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Azbej Tristan, a Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkára is.
A Nyeri Érsekség Kenya központi részén található, amely másfél megyét fed le 1,5 millió lakossal, közülük mintegy félmillió katolikus hívő.
A pénteki tárgyalás előzménye a Hungary Helps Program tényfeltáró missziójának tavaly márciusi kenyai útja volt Azbej Tristan, Hölvényi György európai parlamenti képviselő, valamint Böjte Csaba ferences rendi és Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetesek részvételével. A négy napos látogatás során megismerkedtek a helyi egyházi vezetőkkel, és felmérték azon támogatási igényeiket, amelyek összhangban vannak a Hungary Helps Program céljaival - emlékeztetett a sajtófőnök.
Orbán Viktor a tárgyaláson megismételte: Magyarország a migráció helyett a helyben maradást, a szülőföldön való boldogulást támogatja, és ehhez anyagilag is hajlandó hozzájárulni. A kormány álláspontja szerint a segítséget kell odavinni, ahol a baj van, és nem a bajt Európába hozni. Magyarország Kenyában az iszlám radikalizáció valamint a szegénység és az ebből fakadó elvándorlás által fenyegetett ifjúság megsegítésével foglalkozó egyházi missziók támogatásából kívánja kivenni a részét - hangzott el a megbeszélésen.