Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Döbbenet, milyen sok a császáros szülés

Infostart
2020. február 21. 11:45
A hátterében vélhetően gyakorta az orvos és az anya megegyezése áll, ez azonban nem tekinthető megfelelő szakmai indoknak ilyen beavatkozásokhoz.

Egy év alatt 1 százalékkal emelkedett a hazai kórházakban a császármetszések aránya, tíz év alatt pedig 9 százalékos az emelkedés.

Tavaly a szülések 42,3 százaléka végződött császármetszéssel, ez 83 750 szülésből 35 431 eset

idézi a Világgazdaság a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatait.

A legkevesebb császármetszés 2019-ben a kisvárdai Felső-Szabolcsi Kórházban történt: itt a szülések 23 százaléka végződött hasi műtéttel, de hasonló az arány az egri Markhot Ferenc oktatókórházban, illetve Budapesten, a Szent Imre Kórházban is. A NEAK adatai szerint tavaly a balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézetben a szülések 57 százaléka végződött császárral, a fővárosban a Szent János Kórházban, a Honvédkórházban és a Semmelweis Egyetem kórházában is több volt a császáros, mint a hüvelyi úton történő szülés.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) egyelőre nem elemezte a császármetszések számának 1 százalékos emelkedését, de a MOK általában a protokollszerűen szabályozott működés híve – mondta a gazdasági napilapnak Kincses Gyula, a MOK elnöke.