OLAF ajánlás alapján indult nyomozás, majd a Központi Nyomozó Főügyészség eredményes vádemelése után a másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla a társtettesként különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt elítélt visszaeső vádlottat három évi szabadságvesztésre és három év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre, míg társát 1.200.000 forint pénzbüntetésre ítélt - közölte a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség.
A vádlottak egy orvostechnikai eszközöket forgalmazó cég résztulajdonosaiként 2008-ban az Európai Unió és Magyarország költségvetése által társfinanszírozott fejlesztési kerethez pályázatot nyújtottak be, mert egy régiós orvosdiagnosztikai központot akartak létrehozni.
A pályázatukban a beszerzendő orvostechnikai eszközöket túlárazva szerepeltették, a projekt megvalósításához a magyar költségvetésből 214 millió forintot kaptak. Ezt követően egy szlovák cégtől a – valóságban 101 millió forint összértékű – diagnosztikai eszközöket 466 millió forint áron feltüntetve vásárolták meg. A külföldi cég a vételárból az egyik vádlott érdekeltségében álló Seychelles-szigeteki offshore céghez 364 millió forintot utalt át jutalék címén, mely összegből a vádlott a közös cégükhöz – színlelt kölcsönszerződés felhasználásával – 340 millió forintot juttatott.
A pénzbüntetésre ítélt vádlott 214 millió forintot visszautalt az államnak.
A vádlottak a beszerzett orvostechnikai eszközöket nem helyezték üzembe, illetőleg nem abban a régióban alkalmazták, ahová a pályázat szerint telepíteniük kellett volna.