Magyarországon 2000-től egészen 2013-ig folyamatosan csökkent a heroinfogyasztás, majd ismét növekedésnek indult – mondta az InfoRádióban Szemelyácz János, a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke. A kezelésbe vettek számából az derül ki, hogy körülbelül negyedénél tartanak a 2000-es szintnek.
"A dizájnerőrület után jönnek vissza a klasszikus kábítószerek, és a heroinról tudjuk: nem játékszer"
– momdta a szakember, és felhívta a figyelmet arra, hogy a heroin több szempontból is függővé teheti az embert, főleg a magas euforizáló hatása miatt lehet veszélyes.
"Az elviselhetetlenség határáig emeli a fájdalmat, hideg-meleg váltakozást idéz elő, alvászavart, állandó nyűgösséget, fizikai rosszullétet okoz, amit az ember segítség nélkül nem tud kezelni" – mondta az elnök.
Világszerte a legtöbb túladagolás a heroin miatt van. Szemelyácz János úgy véli, hogy legtöbbször
a szegények és a hajléktalanok fogyasztják,
de már a fiatalok körében is egyre elterjedtebb lett ez a kábítószer.
Az elmúlt néhány évben mintákat tudtak venni a tűcsereszolgáltatókhoz bekerülő fecskendőkből. A laboratóriumi vizsgálatokból kiderült, hogy a fecskendőkben túlnyomó részt dizájnerserkentők voltak, de a heroin mellett másfajta ópiátokat is találtak.
A Magyar Addiktológiai Társaság elnöke elmondta azt is, hogy a fogyasztók már kevesebbszer keresik fel a drogdílereket, mert az interneten akár nagy mennyiségben is megrendelhetik a kábítószert külföldről.