Ezt az egészségfelmérést harmadik alkalommal végzik el az európai uniós országok lakosainak körében.
Magyarországon több mint tízezer, 15 évesnél idősebb embert választottak ki véletlenszerűen, ők interneten vagy kérdezőbiztosok segítségével válaszolhatnak a többi között az egészségi állapotra, a testmozgásra, az alkoholfogyasztásra, a táplálkozásra, az egészségügyi ellátás igénybevételére, a gyógyszerszedési szokásokra, az élet- és munkakörülményekre vonatkozó kérdésekre - mondta el Tokaji Károlyné, a KSH egészségügyi statisztikai osztályának vezetője.
Az ötévente elvégzendő felmérés célja, hogy rendszeres és megbízható adatok álljanak rendelkezésre az unió lakosainak egészségi állapotáról, problémáiról, életmódjáról. A felmérés egységes módszertannal és kérdőívvel történik minden országban, így az eredmények nemzetközi összehasonlításra alkalmasak.
Elhangzott,
a válaszadás önkéntes, a kérdezőbiztosok minden esetben fényképes igazolvánnyal rendelkeznek, és a kiválasztott települések/kerületek jegyzőit is értesítették a felmérésről.
Tokaji Károlyné elmondta azt is, hogy a KSH az adatokat bizalmasan kezeli, azokat kizárólag statisztikai célra, összesítve és az egyéni azonosítást kizárva használja fel.
Szentiványi Mátyás, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója arról beszélt, hogy az egészségfelméréshez kapcsolódóan az intézet táplálkozási és tápláltsági állapotvizsgálatot indít. Ennek célja a táplálkozási szokások megismerése, a kockázati tényezők azonosítása, a változások és a fizikai aktivitás nyomon követése - mondta. Az egészségfelmérés eredményeit jövő tavasszal, a nemzetközi összehasonlító adatokat a jövő év végén publikálják, a tagállami adatokat pedig 2020 év végén teszik nyilvánossá.