Egy kutatás szerint a magyar szülők több mint 55 százaléka nincs tisztában azzal, hogy a HPV fertőzés mennyire gyakori. Pedig a szexuális életet élő nők és férfiak többsége átesik rajta – hívta fel a figyelmet a Házi Gyermekorvosok Egyesületének alelnöke, Pátri László.
Mint kifejtette: egy 2017-es uniós adatgyűjtés alapján az látszik,, hogy a HPV-vel kapcsolatosan Európában 53 ezer új megbetegedés alakult ki. Az összes malignus megbetegedésnek mintegy 5 százalékáért felelős ez a vírus. Nemcsak a rákot okozza, hanem az is eléggé köztudott, hogy genitális szemölcsöket is tud produkálni, ez 700-850 ezer új megbetegedést jelenthet Európában évente - közölte Pátri László.
Sokan a mellékhatásoktól tartva nem kérik gyermeküknek az oltást. Pátri László viszont hangsúlyozta, hogy
ez a vakcina nem tartalmaz vírust.
Nem tud szaporodni, nem tartalmaz genetikai anyagot, ami esetleg beépülve a sejtekbe azok működését meg tudná változtatni, ezért fertőzést sem tud okozni, hiszen csak egy komponenst tartalmaz, egy burok fehérjét, és ugyanezért rákos megbetegedéshez sem tud vezetni a védőoltást, mert hát nem tartalmazza magát a vírust - magyarázta.
A szakember hozzátette, hogy
a Magyarországon használt oltóanyag 90 százalékos hatékonysággal rendelkezik.
"2006 óta alkalmaznak a világban HPV elleni vakcinákat. Kezdetben kettő és négy komponensű volt forgalomban, de most már Magyarországon elmondható az, hogy a legszélesebb védelmet biztosító kilenc komponensű vakcina áll rendelkezésre az iskolaoltási programban a 2018-2019-es tanév óta. Ezt nagyon nagy vívmánynak értékelem" - jelezte.
A HPV elleni védőoltást szeptember 12-éig igényelhetik a 12. évüket betöltött, 7. osztályos lányok szülei, abban az iskolában, vagy gimnáziumban, ahova a gyermek jár.