Január 1-től átlagosan további 5 százalékkal emelkedett az arra jogosult hivatásos állományú rendőrök illetménye a 2015-ben indított rendvédelmi béremelés ötödik ütemének megfelelően. Ezzel 2019-ig átlagosan 50 százalékkal emelkedett a hivatásos rendőrök bére.
A Független Rendőr Szakszervezet azonban nem elégedett az elmúlt évek béremelésével, és a tiszthelyettesek fizetésének legalább 40-50 százalékos emelését tartja szükségesnek - mondta az InfoRádióban a szakszervezet főtitkára. Pongó Géza hozzátette: a bérfejlesztésről a Belügyminisztérium illetékeseivel fog tárgyalni az érdekképviselet.
"Kezdő tiszthelyettesi beosztásban 150-160 ezer forint nettó bért keresnek
a munkatársaink, ez a mai munkaerőpiacon egy segédmunkás bérét is alulmúlja, ez nem megengedhető. Mivel pedig a kollégáink képzettek, nagyon sokan elhagyták és tervezik elhagyni a pályát, mert ez nem életpályamodell sajnos már. Szükséges egy második ütem bevezetése, egy új életpályamodell megvalósítása. Ezért fogunk hamarosan tárgyalni" - mondta Pongó Géza.
Az elmúlt években indult 50 százalékos béremelési programnak köszönhetően is javult a közbiztonság és minden kategóriában csökkent a bűncselekmények száma - ezt Varga Mihály miniszterelnök-helyettes mondta az MSZP-s Harangozó Tamás kérdésére válaszolva az Országgyűlésben.
"A kormány természetesen azon dolgozik, hogy ezeket az eredményeket megőrizze, ez a javulás folytatódjon, hiszen akár vidékről, akár fővárosról van szó, az a cél, hogy mindenki biztonságban érezhesse magát. Ennek megfelelően készítjük elő a 2020-as költségvetést."
Varga Mihály kiemelte: a kormány - a gazdaság teljesítményével összhangban - mindent megtesz a bérek felzárkóztatása érdekében.
Az InfoRádió a Belügyminisztériumot is megkereste a rendvédelmi bérfejlesztéssel kapcsolatban.
A tárca a béremeléssel kapcsolatban azt közölte,
2020-tól az életpályamodell már bevezetett intézkedéseinek továbbfejlesztésével a rendvédelmi állomány anyagi és munkakörülményei érzékelhetően tovább javulnak.
Továbbá: a rendvédelmi állomány tagjai szabadon választhatnak, hogy az általuk teljesített túlóra pénzbeni kifizetését vagy szabadidőben történő ellentételezését kérik.
"A feladataikat kiemelkedően teljesítő munkatársak pedig évente két alkalommal teljesítményjuttatásban részesülhetnek
- 2019-ben csak erre közel 9 milliárd forintot biztosított a központi költségvetés" - írta a tárca.