Kövér László szerint a búzaszentelés sok évszázados ünnepének megtartása azt üzeni, hogy "mi, magyarok életünkben, munkánkban és sorsunkban összetartozunk".
Az Országgyűlés elnöke szombaton Esztergomban a Magyarok Kenyere - 15 millió búzaszem programsorozat országos indító eseményén hozzátette, ez az ünnep lélekben közelebb hozhatja egymáshoz a magyarokat. A 2011-ben önkéntesen összeadott 10 tonnából 2018-ra már 583 tonna búza lett, amely 80 000 gyermekhez juttatja el az összetartozás kézzelfogható üzenetét.
A politikus kiemelte, hogy a magyar államnak 2016-tól már volt pénzügyi ereje arra is, hogy gazdaságfejlesztési programot indítson a Kárpát-medencében. Három év alatt 62,5 milliárd forint 111 milliárd forint értékű beruházást tett lehetővé, és csaknem 38 ezer külhoni magyar vállalkozó és gazdálkodó család részesült támogatásban. Kövér László elmondta, a magyarországi gazdák területalapú támogatása a 2010-es hektáronkénti 46 ezer forintról 2018-ra már 74 ezer forintra nőtt, a vidékfejlesztési programban pedig, 2014-2020 közötti időszakban 1300 milliárd forint biztosított a gazdáknak, ezzel "a kormány Brüsszelben is elvégezte a rá háruló munkát".
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a teljes Magyarországot lefedő, 650 fős falugazdász-hálózatot épített ki. A kormány lehetővé tette, hogy mindez megvalósuljon a külhonban is; 2018-tól Erdélyben 60, Délvidéken 20, Kárpátalján 10, Felvidéken 15, Drávaszögben és Muravidéken pedig egy-egy falugazdász segíti a magyar gazdák munkáját, összekapcsolódását a magyarországi gazdatársadalommal - ismertette.
Az Országgyűlés elnöke hozzátette 2010 óta a magyar mezőgazdaság kibocsátása folyó áron 63 százalékkal emelkedett, és meghaladta a 2700 milliárd forintot.
Az esztergomi búzaszentelés a Magyarok Kenyere - 15 millió búzaszem programsorozat országos indító eseménye, melyet a Magosz és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezett. A búzaszentelés szertartásának Európában csaknem kétezer éves hagyománya van. Az első ilyen ünnepeket Libériusz pápa emelte hivatalos rangra, Magyarországon a középkorban vált rendszeressé a búzaszentelés.
A jótékonysági kezdeményezés mára egy, az egész Kárpát-medencére kiterjedő karitatív kezdeményezéssé vált. A program keretében a kamara a Kárpát-medence magyarlakta területeiről búzaadományokat gyűjt. A felajánlott búza egy részét liszt, a másik részét pedig kenyér formájában juttatják el a szociálisan rászoruló, hátrányos helyzetű gyerekeket gondozó magyarországi és határon túli szervezeteknek és intézményeknek.