Nyitókép: Pixabay

Minden bíróságon lehetőség lesz távmeghallgatásra

Infostart / InfoRádió - Rozgonyi Ádám
2019. április 22. 08:30
Több mint 1000 távmeghallgatást tartottak hat hónap alatt a magyarországi törvényszékeken. A rendszert tovább bővítik, idén további 112 tárgyalóteremben lesz elérhető az új technológia – tudta meg az InfoRádió az Országos Bírósági Hivatal elektronikus eljárások főosztályának vezető-helyettesétől.

Az Országos Bírósági Hivatal – a bíróságokon kiépült Via Video rendszer bővítése céljából – uniós nyílt közbeszerzési eljárást indított a távmeghallgatásra, kép- és hangrögzítésre alkalmas rendszer beszerzése és megvalósítása tárgyban – közölte az Országos Bírósági Hivatal.

A közbeszerzés eredményeként 112 darab olyan komplex videókommunikációs egységet alakítanak ki, amelyek védett személy meghallgatására is alkalmasak.

Az egységek az IP alapú Nemzeti Távközlési Gerinchálózathoz kapcsolódva képesek lesznek a bírósági folyamatokat támogató videókommunikációra.

A nyertes ajánlattevő feladata lesz az általános elvárásoknak és a műszaki leírásban előírtaknak megfelelően az eszközök szállítása, szerelése, beüzemelése, a videókommunikációs konfiguráció kompatibilitási tesztjeinek elvégzésében való közreműködés, a műszaki leírásban meghatározott dokumentálási feladatok ellátása, részvétel az átadási-átvételi tesztekben, jótállás, terméktámogatás nyújtása és felhasználói oktatások megtartása.

Amennyiben a közbeszerzési eljárás eredményes lesz, az eszközöket a szerződéskötés után 6 hónapon belül üzemelik be.

2018. szeptember 1-jétől 2019. március végéig összesen 1056 esetben használták a bírák a távmeghallgatás lehetőségét – tájékoztatta az InfoRádiót Péter Zoltán. A tavalyi év szeptemberi adataihoz képest 27-szeresére emelkedett a távmeghallgatások száma idén márciusra. „Ez azt mutatja, hogy

a távmeghallgatás nem csak az ügyfelek, a védők körében népszerű, hanem a kollégák között is”

– vélekedett.

Vannak olyan esetek, ahol kötelező távmeghallgatást tartani, más esetekben a bíró hivatalból elrendelheti, de a vádlott, a védő és a tanú is kérheti ezt a lehetőséget – tette hozzá az OBH főosztályvezető-helyettese.

Péter Zoltán hangsúlyozta: a bővítés azt jelenti majd, hogy bíróságon lesz legalább egy olyan tárgyalóterem, ami alkalmas lesz távmeghallgatásra.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Minden bíróságon lehetőség lesz távmeghallgatásra
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást