Nyitókép: MTIVarga György - illusztráció

Rejtélyes hattyúpusztulás Hódmezővásárhelyen

Infostart
2019. február 1. 12:58
A Csongrád Megyei Kormányhivatalnál folyik a vizsgálat a téglagyári kubikoknál talált madártetemek ügyében.

A Délmagyarország január 25-én tett bejelentése alapján vizsgálják, miért pusztulhatott el öt hattyú Hódmezővásárhelyen, a Téglagyári-tavak egyikében. A hajdan agyagkitermelésre használt tóban több hattyútetem úszott a víz színén, egymástól nagyjából 20–40 méteres távolságra. A járási főállatorvos a helyszínen tájékozódott. Az egyik, a parthoz legközelebbi hattyútetemet kivették, és elküldték speciális vizsgálatra, aminek még nem tudni az eredményét.

2016 októberében egy Csongrád megyében elhullott hattyúban mutatta ki a madárinfluenza H5N8-as törzsének jelenlétét a Nébih, ezért veszélyes a nagy számú elhullás, bár a nagy testű víziszárnyasok pusztulása egyébként télen nem számít ritkaságnak.

A Vásárhely24 hírportál beszámolója szerint már döglött fácánokat is találtak a téglagyári tanösvényen. A fácántetemek boncolásakor azonban kiderült, hogy az állatokat lelőtték.

A szakemberek a hattyúpusztulás egyik okaként tartják számon a hosszan tartó téli, hideg időjárást is, főként, ha nagy hóval is társul. Ez az időszak megviseli a vadállatok szervezetét. Ilyenkor nehezebbé válik a mindennapi élelem megszerzése, a kevés illetve rendszertelen táplálkozás a nagy hideg mellett hozzájárul az ellenálló-képesség gyöngüléséhez. A vadmadarak pusztulását sok esetben okozza az, hogy a kedvezőtlen időjárás és a nem megfelelő élelem miatt az állatok szervezetében amúgy biológiai egyensúlyban élő fakultatív kórokozó baktériumok (streptococcusok, staphylococussok) paraziták (légcső-gyomor bélférgek) elszaporodnak.