Nyitókép: Pixabay

Budapest jövőjét évtizedekre meghatározó szerződést köt a kormány és a főváros - lapszemle

Infostart
2018. november 14. 07:35
Hétfőn eldőlhet a Politikatörténeti Intézet sorsa. Januártól egyszerűsödik a nyugdíjasok továbbfoglalkoztatása. Háborúk törhetnek ki a víz miatt - erről írnak szerdán a lapok.

A Népszava arról ír, hogy hétfőn eldől a Politikatörténeti Intézet sorsa. A kormány régóta szeretné megfelelő ellentételezés nélkül kilakoltatni az intézményt – írja a lap. A vállaltan baloldali szellemi központként működő intézet székhelye a Parlamenttel szemben van. A kormány ebben az épületben akarja elhelyezni a Kúriát. Az intézet 2012 óta azt kommunikálja, hogy megfelelő anyagi ellentételezésért, vagy ingatlanért hajlandó költözni, ilyet egyelőre nem kapott.

A Magyar Idők szerint Budapest jövőjét évtizedekre meghatározó szerződést köt szombaton a kormány és a főváros. Ezzel elindulna egy olyan fejlesztési program, amely új alapokra helyezi Budapest fejlődését. Felújíthatnak például több HÉV-vonalat, és van amelyiket a Kálvin térig is elvezetnék. Emellett vasúti összekötő alagutat építenének a Déli és a Nyugati pályaudvar között.

A Villággazdaság arról közölt cikket, hogy egyszerűsödik a nyugdíjasok továbbfoglalkoztatása januártól. A szövetkezeti forma az időseknek rugalmasságot, a cégeknek pedig költségmegtakarítást jelent. A csaknem 150 közérdekű nyugdíjas-szövetkezetnek nyáron már 45 ezer tagja volt, és a regisztráltak közül kilencezren dolgoztak. Ők összesen több mint másfél milliárd forintot kerestek – írja a Világgazdaság.

A Portfolio cikke úgy fogalmaz, hogy brutális hatása lehet a klímaváltozásnak, például háborúk törnek majd ki a vízért. A portál az Európai Bizottság kutatóközpontjának tanulmányát idézve azt írja, hogy a népességnövekedés és a klímaváltozás miatt 50-100 éven belül ki fog törni egy vízháború, amikor a szűkössé váló vízkészletekért harcolnak majd az emberek.

A Népszava szerint egyelőre rendkívül távol áll egymástól a munkaadói és a munkavállalói oldal álláspontja a jövő évi béremeléseket illetően: a munkáltatók 5, a dolgozók 13-15 százalékos bérnövekedést szeretnének elérni. Az álláspontok közeledését nagyban segítené, ha a kormány előrébb hozná a szociális hozzájárulási adó csökkentésének időpontját, főleg hogy gyakran emlegetik ezt a béremelés jövő évtől rendelkezésre álló fedezeteként – hívja fel a figyelmet a Népszava.

A Világgazdaság a Nemzeti Befektetési Ügynökség elnökével és a General Electric Hungary alelnökével közölt interjút. Ebből kiderül, hogy a Veresegyházon működő magyarországi erőműgyártó leányvállalat jövőre átszervezi egészségügyi üzletágát, miközben új tevékenységet is hoz Magyarországra. A társaság minden területen munkavállalókat és beszállítókat keres, amelyben nagy segítséget kap a Nemzeti Befektetési Ügynökségtől.