Nyitókép: Pixabay.com

Betegnek, biztosítónak egyaránt előnyös az egynapos sebészet - háttér kell hozzá

InfoRádió
2018. november 14. 17:57
18 kórházban és 43 rendelőintézetben adott a szakmai lehetőség a betegek egynapos sebészeti ellátására, ám a rendelőkben a háttér sokszor nem adott, hiába van meg a szakmai tudás - mondta Gamal Eldin Mohamed doktor az InfoRádióban.

Az egynapos sebészetnek számos előnye van - szögezte le Gamal Eldin Mohamed, a Multidiszciplináris Egynapos Sebészeti Társaság elnöke az InfoRádióban. Általános esetben amikor a beteg bemegy a kórházba, tele van szorongással, fél, ezt a pszichés hatást viszont az egynapos sebészet gyakorlatilag megszünteti, hiszen a beteg néhány órát tölt a kórházban, aztán hazamegy és a saját környezetében gyógyul. Az új eljárásnak szintén előnye, hogy a rehabilitáció sokkal gyorsabb, tehát az egészségbiztosítás költségeit is csökkenti.

"Ma már a fejlett világban egy csípőprotézis- vagy egy térdprotézis-kezelést egynapos sebészet keretei között végeznek. Az a tendencia a világban, hogy minél kevesebbet operáljunk fekvőbeteg-intézményként,

és kerüljenek ki ezek a kezelések ambuláns szférába" - ecsetelte Mohamed doktor.

2003 óta már a hazai rendelőkben is hozzáférhető ez az ellátási forma. Abban az évben, 2005-ben, 2007-ben és 2009-ben is voltak egészségbiztosítási pénztári pályázatok, és 43 rendelőintézetben megkezdődhetett az egynapos sebészet Magyarországon. A szakember leszögezte: természetesen megvan a protokollja, hogy mit lehet és mit nem, hol igen és hol nem az egynapos sebészeti eljárást illetően.

"A nagyobb kórházakban 18 egynapos sebészeti egység indul, ahol az intézményi háttér, a diagnosztika, a terápia is biztosított, ez ugyanakkor lehet, hogy nincs meg a rendelőintézetekben" - tette világossá Mohamed.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Egynapos sebészetek: 18 kórházban igen, 43 rendelőintézetben talán
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást