Idén magyar nyelven is megjelent Helmut David Baer Kompromisszum vagy kollaboráció című könyve, amely a magyar evangélikus egyház kommunista időszakban alkalmazott stratégiáiról szól. A műről Fabinyi Tibor, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora elmondta, a szerző négy különböző útról beszél: az első a kompromisszum, a második a kollaboráció, a harmadik a hitvallás, a negyedik pedig a diakónia útja.
A könyv alapján is világos, hogy voltak az evangélikus egyháznak olyan képviselői is, akik együttműködtek a rendszerrel – mondta az Evangélikus Hittudományi Egyetem professzora. "Voltak olyanok nagyon csekély számban, akik nagy haszonélvezői voltak a rendszerrel való együttműködésnek, volt egy jelentős réteg, amely a közösségi szolgálata során került óhatatlanul kapcsolatba - akár az Állami Egyházügyi Hivatalon keresztül - az államhatalommal, és volt egy szűkebb réteg, amely a politikai ellenállás következtében kívül szorult az egyházi közéleten" - mondta Korányi András.
"Ezzel a ténnyel ma már szembe lehet nézni. Csak az a kérdés, hogy a kollaborációnak és a kompromisszumnak mi volt az eredménye, és látjuk-e a különbséget a kettő között" - jelentette ki Fabinyi Tibor.
Az evangélikus egyházban már évtizedek óta foglalkoznak ennek az időszaknak a feltárásával – emlékeztetett Korányi András: "Ez elkezdődött az állambiztonsági iratok feldolgozásával, erre külön történészi munkacsoport alakult, és azóta is végzi a tevékenységét, és mellette folyik egy sokkal komplexebb történeti feltárás is. Az evangélikus egyház igyekszik nyitottan és ahol indokolt, bűnbánattal és a hűségesen vállalt szolgálatok megbecsülésével továbblépni a jövőbe."
A Kompromisszum vagy kollaboráció című könyv amerikai változata már 2006-ban megjelent, mostantól magyarul is olvasható.