Megkezdték a rókák veszettség elleni immunizálását a baranyai megyeszékhelyen, ezért kell a szokásosnál is skörültekinrőbbek lenniük a gazdáknak. A zárlat macskákra valamint legeltetett állatokra vonatkozik is vonatkozik, tehát legeltetési tillamat is jelent Pécs közigazgatási területén október 2. és 28 között.
A tájékoztatás arra is felhívta a figyelmet, hogy aki vakcinázott területen elhullott vadon élő vagy háziállatot talál, a tetemet hagyja érintetlenül és haladéktalanul értesítse a legközelebbi állatorvost, helyi önkormányzatot vagy a vadásztársaságot.
Közben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állategészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóságának igazgatóhelyettese arról beszélt, hogy több milliárd forintba kerül a vadon élő rókák veszettség elleni, hétvégén induló vakcinázása, amely 75 százalékban az Európai Unió (EU) társfinanszírozásával valósul meg.
Vajda Lajos az M1-en elmondta, hogy a vakcinázás 1992-ben kezdődött el a Nyugat-Dunántúlon, az Ausztriával határos részen, és 2007-re az egész országot lefedte. Ugyanakkor a kedvező járványügyi helyzetnek köszönhetően már csak a keleti és déli országrészben vakcináznak, jelenleg 9 megyében.
Az szakember arról is beszélt, hogy Magyarországgal együtt az unió 13 országában vakcináznak, valamint Ukrajnában is, és ilyenkor ebzárlatot valamint legeltetési tilalmat rendelnek el.
A vakcinát egy pépesített hús közepébe helyezik gyárilag. A felvétel után a védettség a rókákban 2 hét alatt alakul ki. A tapasztalatok szerint a rókák mintegy 75 százaléka veszi fel a vakcinát.