Indiában 2011-2013 között, másfél éven keresztül kilenc faluban bevezettek egy viszonylag csekély összegű alapjövedelmet és azt vizsgálták, hogy az indiai falusi társadalomnak milyen eredményeket hoz ez az új intézkedés - mondta Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese.
"Azt tapasztalták hogy
nemcsak a szegénység csökken, nemcsak az éhezést sikerült szinte teljesen felszámolni és a minőségi éhezést is visszaszorítani, hanem a gyerekek iskolalátogatása is sokkal kiszámíthatóbb lett,
alacsonyabb lett a lemorzsolódás, illetve pozitív egészségügyi hatások is voltak, és ami Magyarországra nézve a legfontosabb:
pozitív munkaerőpiaci hatások is mutatkoztak."
- emelte ki a pozitív hatásokat a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese.
Motiválja a munkába állást
Indiában azt sikerült bebizonyítani, hogy az alapjövedelem ösztönzi a munkába állást, vagy segíti a vállalkozóvá válást, tehát nem ellenösztönző, amivel néhányan gyanúsították - jegyezte meg Tordai Bence.
Mint mondta, Magyarország jelentős részén harmadik világbeli szegénység van,
a szegénység enyhítése legalább olyan fontos cél, mint hogy egy hatékonyabb munkaerőpiac jöjjön létre, növekedjen a bérszínvonal, nagyobb legyen a szociális biztonság.
Magyarországon működő modell?
Finnországban konferenciát tartottak az alapjövedelemről, 2017 január 1-től tesztelik két éven át ezt a rendszert. Magyarországon is volt erről vita, akkor az ellenzők azt mondták, hogy az alapjövedelem komolyan megterhelné az államkasszát.
Tordai Bence szerint egy jelentős átrendezéssel meg lehetne oldani az alapjövedelem kigazdálkodást. Elmondta, a Párbeszéd évek óta benyújtja az alapjövedelem költségvetését.
"Korábban 2200, most 2500 milliárd forint átcsoportosításáról lenne szó, és a finnországi konferenciának is az volt az egyik fő kérdése, hogy hogyan lehet finanszírozni az alapjövedelmet. Kimondták, hogy komolyan
be kell vonni a közteherviselésbe a nagyvállalatokat, a felső tízezret, a bankokat, mert a legtöbb országban ezek kikerülnek, kihúzzák magukat az adófizetés alól.
Vagyonadóra van szükség, és sokkal igazságosabb elosztásra" - tette hozzá.
A munka és a jövedelem újragondolása
Számos országban folynak kísérletek: Skóciában, Olaszországban, Spanyolországban, de még sehol nem merték bevezeti az alapjövedelmet. A Párbeszéd frakcióvezető-helyettese szerint még gyűjtenünk kell a a tapasztalatokat ahhoz, hogy ezt a lépést meg lehessen tenni, hiszen
jelentősen átírná a mai tudásunkat a szociális szféráról, a biztonságról, a munkára ösztönzésről és egy csomó olyan dologról, amiről kicsit 20. századi módon gondolkodunk.
"A technológiai forradalommal és ennek következtében a munkaidő szükségszerű és kényszerű csökkenésével át fog rendeződni az életünk és egyre kevesebben egyre kevesebbet fognak dolgozni, ha ez így megy tovább, akkor nem kérdés, hogy amikor a robotok dolgoznak és egyre kevesebb embernek lesz kereső munkája, akkor
újra kell gondolni, amit a munkáról és amit a jövedelemről gondolunk"
- mondta Tordai Bence.