Nyitókép: Pexels

Veszélyes ivóvíz – így csökkenthető a kockázat

Infostart / InfoRádió - Dzsubák Tamás
2018. július 13. 18:46
Nyitott Laboratórium címmel indít projektet az Országos Közegészségügyi Intézet. A szervezet Vízhigiénés Osztály osztályvezetője az InfoRádiónak elmondta: egyperces kifolyatással akár mi magunk is csökkenthetjük a gyermekekre és várandósokra veszélyes ólom mennyiségét a csapvízben.

A csapvíz iható Magyarországon, ám a régi épületekben a csövekből még kioldódhat ólom, amely ártalmas lehet. A kisgyermekek és a magzatok mentális fejlődésére kedvezőtlen hatással lehet a víz ólomtartalma, az Országos Közegészségügyi Intézet ezért tartja szükségesnek, hogy foglalkozzon a kérdéssel – mondta Vargha Márta, az intézet Vízhigiénés Osztály osztályvezetője.

A Nyitott Laboratórium című projekt elsődleges célja, hogy felhívják a problémára a figyelmet, és segítsék azonosítani, hogy hol okoz gondot az ólom.

A program keretében a kockázatnak kitett emberek, vagyis régi épületben élők, kisgyermekek, várandósok és gyermeket tervezők,

ingyenesen bevizsgáltathatják ivóvizük ólomtartalmát

– emelte ki az osztályvezető.

Évente ezer vizsgálatot lehet ingyenesen elvégeztetni. A laboratóriumban és a legtöbb megyei kormányhivatalban lehet jelentkezni edényzetért, majd a levett mintákat beküldhetik vagy bevihetik személyesen az Országos Közegészségügyi Intézetbe, ahol bevizsgálják azokat. A szakemberek az eredmény mellé tanácsadást is nyújtanak, vagyis megmondják, hogy jelent-e problémát az ólom és azt is, hogyan lehet csökkenteni a szintet – fejtette ki Vargha Márta.

Az osztályvezető felhívta a figyelmet arra, hogy az ólom olyan kockázat, amit mi is tudunk csökkenteni. A szennyezés ugyanis nem a szolgáltatott vízben van, hanem az épületek belső hálózatában van. Erre a csövek cseréje lehet megoldás, de azzal is lehet segíteni, ha kifolyatjuk a vizet fogyasztás előtt, különösen reggel.

Az egyperces kifolyatással már határérték alá kerülhet az ólom szintje.

Fontos, hogy ivásra és ételkészítésre csak hideg vizet használjunk, mert a melegnek sokkal nagyobb az oldóképessége, se a leves felöntésére, se kávé, tea készítésére ne használjuk azt – tette hozzá.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Vargha Márta
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást