Az elmúlt években folyamatosan emelkedett azon bűncselekmények száma, amelyek kábítószerkereskedelemmel kapcsolatosak - mondta az InfoRádiónak Németh Ágnes, az Országos Rendőrfőkapitányság Bűnmegelőzési osztályvezetője a drogellenes világnapon.
"Általában évente hat-hétezer olyan bűncselekményt regisztrálunk, amely kifejezetten a kábítószerhez köthető"
- tette hozzá.
Küzdelem Magyarországon
"Mindig az a legnagyobb kihívás, hogy versenyt fussunk a vegyészekkel. Ezek milliárdos üzletágak, amelyek meg tudnak fizetni olyan szakembereket, akik mindig újabb és újabb vegyületeket kreálnak" - hangsúlyozta Németh Ágnes.
Hozzátette azt is, hogy egy új anyag analizálása és listázása a legnagyobb kihívás, mivel mindig jön egy újabb anyag.
Miért jár büntetés?
Az osztályvezető közölte, hogy a termesztés, forgalmazás, birtoklás büntetendő, de bizonyos mennyiség mentesítheti a fogyasztót.
"A saját mennyiség, ha fogyasztó is az illető az bizonyos feltételekkel mentesíthet valakit a következményektől. Sokan azt csinálják, hogy mindig csak egy adagot tartanak maguknál, és azt árulják" - mondta.
Legnépszerűbb szerek Magyarországon és prevenció
"Mindig a legolcsóbb a legnépszerűbb. Egy középiskolai felmérés szerint a 9–10. évfolyamos osztályok körében 15-20 százaléka már kipróbált valamilyen szert" - emelte ki.
Németh Ágnes szerint nagyon nehéz ebben a korban megtiltani a kamaszoknak bármit, mivel ilyenkor mindent ki szeretnének próbálni, ezért nagyon nehéz a megelőzés. De hozzátette azt is, hogy legyen a gyermek életében egy felnőtt, akihez bizalommal fordulhat.
Drogpiac a világban
A kábítószer-kereskedelem a fekete gazdaság második legjövedelmezőbb piaca a világon, évente csaknem 650 milliárd dolláros forgalommal. A helyzeten a tiltás sem segít - hangsúlyozta az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa, a drogellenes világnapon.
A Global Financial Integrity nemzetközi szervezet adatai szerint az áruhamisítások után a kábítószer-kereskedelem piaca a legnagyobb a fekete gazdaságban – tájékoztatta az Inforádiót Ritter Ildikó, az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa.
"Mintegy 426 és 650 milliárd dollár értékűre becsülték a világ éves illegális kábítószerforgalmát 2017-ben.
Az összes úgynevezett transznacionális bűncselekményből származó bevétel harmadát teszi ki ez a piac. Az Egyesült Államok egy nagyon jelentős piacot visz el innen, míg a termesztés és az előállítás bizonyos típusú kábítószerek esetén Dél-Amerikához köthető, egyre nagyobb és befolyásosabb az afrikai régió is, a legnagyobb felvevőpiacot azonban Európa és Amerika képviseli, a keresleti piacok itt a legnagyobbak" - mondta Ritter Ildikó.
Kannabisz - legalizálják vagy ne?
A kriminológus hozzátette, hogy az illegális kábítószerpiacon a kannabisz származékoknak van a legnagyobb forgalma. Hangsúlyozta, hogy
a tiltás nem javított a helyzeten, ezért jó iránynak tartja például a marihuána legalizálását.
"A tiltás olyan járulékos társadalmi károkat és költségeket okozott, amelyek már többe kerültek, mint maga a jelenség, amelyet tiltani próbáltak. Én hiszem azt, hogy a jövő erre vezet, kiváltképp egy olyan szer esetében, amiről tudjuk, hogy milyen gyógyászati potenciálja is vannak. Az egy másik kérdés, hogy mely államokban, milyen társadalmakban, és milyen intenzitással lehet ezt a fajta dekriminalizációt elindítani.
Nem vagyok abban biztos, hogy ma, a magyar társadalom felkészült és kész erre. "
- hangsúlyozta. Az adatok szerint azokban az államokban, ahol legalizálták a marihuánát, nem nőtt az ezzel összefüggő bűncselekmények száma – hangsúlyozta a szakértő. Szerinte az Európai Unió országaiban hasonló, megengedőbb drogpolitikát kellene kialakítani. Magyarországon ez egyelőre nem várható.
Az Országos Kriminológiai Intézet munkatársa szerint viszont 20-25 év múlva a világ jelentős részén megengedőbb jogszabályokat hoznak majd a kannabisz származékokról.