Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Budapesten a legolcsóbb a földgáz az EU fővárosai közül

Infostart / InfoRádió - Dzsubák Tamás
2018. május 10. 08:48
Az európai országok közül Budapesten a legolcsóbb a földgáz - mondta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szóvivője az InfoRádiónak. Scherer Zsolt szerint ez többek között annak köszönhető, hogy Magyarországon nem kell energiaadót fizetniük a lakossági fogyasztóknak.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal hétfői közleménye szerint Budapest azt követően került az összehasonlító árlista végére, hogy a román fővárosban 10 százalékkal emelték az árakat. Európai fővárosban csak az unión kívüli belgrádiak fizetnek kevesebbet, 3,21 eurócentet a lakók, miközben Budapesten a földgáz kilowattóránkénti átlagára 3,3 euró a lakossági fogyasztók számára.

Scherer Zsolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szóvivője az InfoRádióban elmondta, hogy Budapest sokáig a szintén előkelő második helyet foglalta el a földgáz tekintetében,

de a romániai gázár-emelkedés miatt az élre ugrott, így most a legolcsóbb gázt kínáló uniós főváros.

"Romániának ennek ellenére jelentős földgázlelőhelyei vannak, amely nemcsak az ország ellátására ad elegendő földgázt, hanem még exportra is elegendő" - mondta Scherer Zsolt.

"Az árakról elmondható, hogy egy hatósági áralkalmazást követ Magyarország. Az elmúlt évek során ez egy kiszámítható, egyenletes árat jelent, miközben Európában több országban a liberalizált piac eredményeként mozognak az árak, néha lefele, néha fölfele.

Általánosságban elmondható, hogy az árak lényegesen magasabbak a magyarországiaknál"

- mondta a szóvivő.

Lakossági hatás

A szóvivő szerint az a fontos, hogy kiszámítható, tervezhető legyen a földgáz ára. Hangsúlyozta: ne kelljen attól félni, hogy egy téli fűtési szezonban a gáz ára megugrik, de ehhez az is kell, hogy a gázkereskedők, amelyek megvásárolják a földgázt - és itt van jelentősége a földgáz-tárolásnak, amelynek van költsége - mikor teszik azt.

"A gázkereskedők olyankor vásárolnak gázt, amikor alacsonyabb a földgáz ára, és azt a gáztározókban elhelyezve biztosítani tudják. A lényeg, hogy nemcsak alacsony az ár, hanem fenntartható és tervezhető" - hangsúlyozta Scherer.

A villamosenergia átlagára a harmadik legolcsóbb Budapesten európai viszonylatban.

Ez a hatósági árszabályozásnak köszönhető, és itt megint fontos a beszerzés is - emelte ki a szóvivő. "Nagyon fontos, hogy Magyarországon olyan atomerőmű működik, mint a Paksi Atomerőmű, amely kiszámíthatóan, relatív olcsó áron termel villamosenergiát" - mondta, hozzátéve, hogy az is lényeges szempont, hogy külföldről olcsón lehet-e beszerezni villamosenergiát. Az árak egy része a földgáz ára, másik része a villamosenergia ára. "Tudomásul kell vennünk, hogy megjelennek a rendszer használatának költségei is a végfelhasználói, fogyasztói árban.

Szintén fontos ugyanakkor, hogy

Magyarországon - az Európai Unió többségével szemben - nincs úgynevezett energiaadó, amit a lakossági fogyasztóknak fizetnie kéne.

Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a rezsicsökkentett hatósági ár eredményeként ilyen kedvező az európai uniós összevetésben a magyarországi földgáz, illetve villamosenergia ára" - összegezte a szóvivő.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Földgáz ára -
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást