Döntött az ÁSZ az ellenzéki pártok gazdálkodásáról

Infostart / MTI
2018. április 21. 09:26
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megfelelőnek találta az MSZP, az Együtt és a Liberálisok intézkedési tervét a gazdálkodásukban feltárt szabálytalanságok megszüntetésére, az LMP esetében kiegészítést kért, a Jobbik, a DK és a Párbeszéd esetében azonban azt állapította meg, hogy az intézkedési terv nem alkalmas a hiányosságok megszüntetésére, ezért azokat visszaküldte a pártoknak - közölte az ÁSZ szombaton.

Az ÁSZ kétévente ellenőrzi a költségvetési támogatásban részesült pártok gazdálkodásának törvényességét. 2018. január elején hét párt (a Magyar Szocialista Párt, a Demokratikus Koalíció, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Lehet Más a Politika, a Párbeszéd Magyarországért Párt, az Együtt és a Magyar Liberális Párt) ütemezett ellenőrzését zárta le. Minden párt esetében tárt fel számviteli és könyvvezetési szabálytalanságokat, hiányosságokat, továbbá megállapította, hogy az érintett pártok - eltérő mértékben - tiltott vagyoni támogatást fogadtak el.

A törvény előírja, hogy az ellenőrzött szervezeteknek a számvevőszéki jelentés kézhezvételétől számított 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük az ÁSZ megállapításai alapján, és azt meg kell küldeniük az ÁSZ-nak. A hét párt határidőben megküldte intézkedési tervét, az ÁSZ értékelte ezeket, aminek az eredményét most közölték.

  • Három párt - az MSZP, az Együtt és a Liberálisok - esetében megfelelőnek találta a tervet, mert az intézkedési tervekben foglaltak összhangban vannak a jelentések megállapításaival és javaslataival.
  • Az LMP esetében az ÁSZ pontosítást, kiegészítést kért.
  • A Jobbik, a DK és a Párbeszéd esetében ugyanakkor az ÁSZ megállapította, hogy a beérkezett intézkedési terv nem alkalmas az ellenőrzés során feltárt hiányosságok megszüntetésére és a mulasztások következményeinek kezelésére, ezért azt kijavításra visszaküldte.

Az érintett pártoknak a törvényi előírás szerint tizenöt munkanapjuk - testületi döntéshozatal szükségessége esetén a következő testületi ülést követően öt munkanapjuk - van az intézkedési tervek pontosítására, kijavítására, illetve újbóli megküldésére.

Az ÁSZ tavaly év végi - idén év eleji döntéseit a pártok élesen bírálták és kifogásolták azt is, hogy az ÁSZ megállapításai ellen nem lehet fellebbezni. Az eljárást úgy értékelték, hogy az ellenzéki pártokat igyekszik nehéz helyzetbe hozni a 2018-as választások kampányában.

A vizsgálat után a Jobbikot 660 millió forint kifizetésére kötelezték, a többi pártnak is több tízmillió forintos fizetnivalót írtak elő.