A hálapénz gátolja leginkább a magyar egészségügy fejlődését Csókay András szerint, aki azt mondta:
sok fiatal is emiatt vállal külföldön munkát.
A hálapénz gátolja a képzést, hiszen nem kapnak műtési lehetőséget a fiatalok. Az idegsebész úgy véli, hogy a többség nem amiatt vándorol ki, mert kevesebbet keres, az elsődleges szempont az, hogy úgy látják, nincs biztosítva a szakmai fejlődésük. Bár sasok akartak lenni, de bezárták őket a tyúkólba – mondta Csókay András.
Az idegsebész úgy fogalmazott:
a hálapénzt tűzzel-vassal irtani, az orvosokat pedig folyamatosan ellenőrizni kellene,
hogy még ennek elfogadására utaló magatartást se mutathassanak. Szerinte meg kell büntetni azokat az orvosokat, akik kérik vagy elfogadják a hálapénzt. „Az egészségügybe is járhatnának kvázi színészkedő betegek, akik ellenőrként működnének” – javasolta Csókay András.
Látva a szegényebb országok ellátását a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ idegsebészeti osztályának főorvosa úgy véli: örülhetünk a magyar egészségügynek, amelyben mindenkit ellátnak és amelyben lehet kreatívan dolgozni. Amerikában, ha az orvos a protokollnak megfelelően jár el, jogilag nem felelős, nincs az a bíróság, amely elítélné – hangsúlyozta Csókay András. Szerinte azonban minden eset más, nem lehet mindig ugyanazt az orvosi eljárást alkalmazni.
„Van, amikor kreatív, elvont, intuitív gondolkodás kell”
– fogalmazott.
Csókay András bizakodóan tekint az ágazatra. Mint mondta:
az egészségügy lassan, de fejlődik.