Az első magyarországi szívátültetést 1992-ben végezték el. A beteg ma is él. Azóta 475 felnőtt esett át ilyen operáción, vannak, akik kétszer is. Tüdőt először 2015-ben ültettek át Magyarországon, és azóta több mint negyven ilyen beavatkozást végeztek.
Az Eurotransplanthoz történő 2013-as csatlakozás óta 30 százalékkal emelkedett a magyar betegekbe beültethető donorszervek száma. Azóta 270 felnőtt kapott új szívet.
A kormány most hárommilliárd forintot biztosít a tüdőtranszplantációs program és a mellkassebészet fejlesztésére.
Ebből vásárolnak sebészeti robotot, és azt tervezik, hogy a környező államok betegeit is Magyarországon műtik meg.
Ónodi-Szűcs Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára szerint ma már minden feltétel adott a sikeres transzplantációhoz Magyarországon.
"Ma már ott tartunk, hogy a szakmai teamek világszínvonalúak, az eszközeink nagyjából világszínvonalúak, a finanszírozás rendelkezésre áll. Az elmúlt éveknek köszönhetően ma már csak donor kérdése az, hogy hány transzplantáció történik Magyarországon."
A tízezredik transzplantáció kettős szervátültetés volt, egy 34 éves nő új szívet és vesét kapott február 14-én. Egyszer már átesett egy ilyen műtéten. 36 napot töltött a sürgősségi várólistán, és 31 sikertelen felajánlás után sikerült számára megfelelő szervet találni, de most már jól van és tart a rehabilitációja.