A leggazdagabb 10 százalék sokszínűsége nagyobb, mint a magyar népesség fennmaradó kilenctizedéé – hangsúlyozta a szakértő. A szupergazdagoktól a felső tízezren át a polgárság felső rétegéig sokféle ember tartozik ebbe a csoportba.
A rendszerváltás óta nőtt az anyagi egyenlőtlenség a legvagyonosabb 10 százalékban, Tóth István György szerint ez részben a privatizáció természetes következménye. Ehhez később a külföldi tőke beáramlása és az oktatási rendszer kibocsátásának változása, majd a kétezres évektől politikai tevékenységek is – adókivetés, újraelosztás, állami eladósodás – befolyással voltak a folyamat alakulására.
Bár 2010 óta is az államé és a politikáé a főszerep, de már nem a készpénzek újraelosztása, sokkal inkább a licencek leosztása és az újraállamosításokból fakadó elosztások révén befolyásolja a gazdasági folyamatokat.
A legvagyonosabb 10 százalék tagjai a kórházi főorvosok, a sikeres ügyvédek, a politikából meggazdagodott „karrierlovagok” és a vállalkozások topmenedzserei, tulajdonosai is – emelte ki a Tárki vezérigazgatója.